İran'dan ABD'ye yanıt: Bize saldırma hatasında bulunmayın

Video: İran'dan ABD'ye yanıt: Bize saldırma hatasında bulunmayın

Amerika'nın Suudi Arabistan'a asker göndereceğini açıklamasına İran'dan hemen yanıt geldi. İran Devrim Muhafızları Başkanı, "Kimse bize saldırma hatasında bulunmasın" dedi. Tahran yönetimi Rusya ve Çin ile Umman Denizi'nde tatbikat yapacağını da açıkladı.

"BİZE SALDIRMA HATASINDA BULUNMAYIN"


Amerika, Körfez'deki en büyük müttefiki Suudi Arabistan'a asker desteği sağlayacağını açıkladı. Hedefindeki ülke İran'dan hemen karşılık geldi. İran Devrim Muhafızları’nın başındaki Tümgeneral Hüseyin Selami, "Kimse iran’a saldırmak gibi bir hataya düşmesin" diye uyardı.


İran Savunma Bakanlığı Diplomasi ve Uluslararası İşler Müdürü Muhammed Şeltuki ise İran, Rusya ve Çin’in Umman Denizi'nde ortak askeri tatbikat yapacaklarını duyurdu. İran’ın savunma doktrininde yeni bir aşamaya geçildiğini belirten Şeltuki, yabancı ülkelerle savunma diplomasisi üzerine konuştuklarını söyledi.


"RUSYA VE ÇİN İLE ORTAK TATBİKAT YAPACAĞIZ"


Tatbikatın tarihi henüz belli değil. İranlı yetkili yakın zamanda gerçekleşecek demekle yetindi. Şeltuki, üç ülke arasında ilk kez böylesi bir tatbikatın yapılacağına dikkat çekti. ”Çin ve Rusya'dan üst düzey askeri yetkililer yakın zamanda Tahran’a gelecekler" dedi. İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri'nin yakın zamanda yapacağı Çin ziyaretinin savunma diplomasisi açısından önemli olduğunu dile getirdi.


İran ile ortak tatbikata hazırlanan Rusya, Çin ve Hindistan'ın da aralarında bulunduğu 7 ülkeyle birlikte merkez 2019 tatbikatını yapmıştı. Tatbikatta 128 bin asker, 20 binden fazla savaş teçhizatı, yaklaşık 600 uçak, helikopter ve insansız hava aracı, 200'ü aşkın tank ve 15'e yakın savaş gemisi yer almıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS