İran'dan nükleer hamle

Video: İran'dan nükleer hamle

İran’dan ABD ile aralarındaki gerilimi iyice kızıştıracak bir adım geldi. İran Atom Enerjisi Kurumu, zenginleştirilmiş uranyum stoğunun 370 kilograma ulaştığını duyurdu.

Kapsamlı ortak eylem planının tanıdığı sınır 300 kilogramdı. İran Atom Enerjisi Kurumu sözcüsü, 370 kilogram seviyesinin de aşılacağını ve ülkenin "yüzde 4,5 seviyesinde zenginleştirilmiş uranyum" miktarının hızla artacağını belirtti. İranlı yetkili, ayrıca ağır su stoğunun da 130 tonun üzerine çıkaracağını söyledi.


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi, Almanya ve İran arasında 2015’te imzalanan kapsamlı ortak eylem planı denilen nükleer anlaşma var.


ABD Mayıs 2018'de bu anlaşmadan tek taraflı bir şekilde çekildi ve İran'a yaptırım uygulamaya başladı.


İran'ın nükleer adımları bu gelişmeleri takiben yaşandı. Tahran yönetimi bir süredir, zenginleştirilmiş uranyum seviyesini aştığına dair açıklamalar yapıyor.


Washington, İran'ın nükleer silah üretmeye hazırlandığını iddia ediyor. Tahran ise bu iddiaları tamamen reddediyor. İki büyük güç arasındaki tansiyon sık sık yükseliyor.


İran nükleer anlaşmayı imzalamadan önce, yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş yeterli miktarda uranyum ve santrifüje sahipti. Yani iki-üç ay içinde nükleer silah üretebilecek kapasitesi vardı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS