İran'dan yeni füze sistemi

Video: İran'dan yeni füze sistemi

İran, uzun menzilli füze savunma sistemi Baver-373’ü tanıttı. Sistem Rusların s-300’üne rakip olarak gösteriliyor.

İran, kendi yapımı hava savunma sistemlerini test etti. İran’ın 'Baver 373' adı verilen yerli üretim uzun menzilli hava savunma sistemi, başkent Tahran’da cumhurbaşkanı hasan Ruhani'nin katıldığı törenle tanıtıldı. 

‘Savunma sanayi gününe denk gelen törende konuşan ruhani sistemin Rusya’nın S-300 sisteminden daha güçlü olduğunu savundu. 

Rus hava savunma sistemi S-300'lerin 'İran versiyonu' olarak bilinen 'Baver 373' hava savunma sistemi 200 kilometre uzaklıktaki ve 27 kilometre irtifadaki hedefleri imha edebiliyor. 

Baver 373, 'dikey fırlatıcılarla ve 'miraç 4' adı verilen aynı anda 6 hedefe kilitlenebilen çok yönlü bir radar ile donatıldı. Sistem, yine yerli üretim 'Seyyad 4' füzelerinin de aralarında olduğu çeşitli tipte karadan havaya füzeleri fırlatabiliyor. 

İran ve Rusya arasında 2007'de imzalanan 900 milyon dolarlık S-300 anlaşması Tahran’a yönelik BM yaptırımları nedeniyle Rusya’nın önceki devlet başkanı Dmitry Medvedev tarafından 2010'da askıya alınmıştı. 

Bunun üzerine İran, 'Baver 373' adını verdiği hava savunma sistemini geliştirmeye başlamıştı. Rusya, nükleer anlaşmaya varılmasının ardından İran’a yönelik BM yaptırımlarının kaldırılmasından sonra 2016'da Tahran’a s-300 sevkiyatını tamamlamıştı. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS