İran'ın vurduğu üslerin önemi ne?

Video: İran'ın vurduğu üslerin önemi ne?

İran gece yarısı füzelerle Irak'taki iki ABD üssünü hedef aldı. Peki, Tahran bu üsleri neden hedef aldı? Bu üslerin önemi ne? İşte detaylar...

İran'ın Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani'ye yönelik suikast nedeniyle tahran'ın hedef aldığı Irak'taki Amerikan üslerinden biri olan Ayn el-Esad'ın sembolik önemi bulunuyor. Kasım Süleymani'nin ABD tarafından öldürülmesine giren sürecin başlangıcı olarak kabul edilen saldırı, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Irak-Suriye sınır kapısı el-Kaim'de Iraklı Şii Milis grubu Haşdi Şabi'ye düzenlendi. 28 Haşdi Şabi militanının hayatını kaybettiği saldırıda kullanılan drone'ların Ayn el-Esad üssünden kaldırıldığı tahmin ediliyor.


Diğer yandan Ayn el-Esad, ABD Başkanı Donald Trump'ın Irak'a gelerek ABD askerlerini bizzat ziyaret ettiği bir üs. Trump'ın bu ziyareti Aralık 2018'de gerçekleşmişti. Yeni yıl öncesi Amerikan askerleriyle bir araya gelen Trump’a eşi Melania Trump da eşlik etmişti. Burada konuşma yapan Başkan Trump, “Irak’tan çekilmeye yönelik planımız yok. Suriye’de bir şeyler yapmak istediğimiz takdirde, Irak’ı üs olarak kullanırız” ifadelerini kullanmıştı. Amerikan askerlerinin çekilmesinden sonra Anbar vilayeti sınırları içinde yer alan üs, 2010'da Iraklılara teslim edildi.


DEAŞ'ın Anbar'da kontrolü ele geçirmesinden sonra üs saldırılara hedef oldu. 2014'te ABD'nin DEAŞ'la savaş için Irak'a dönmesinden sonra üs yeniden inşa edildi. Geçtiğimiz kasım ayında da ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, şükran gününde üssü ziyaret etti. Ayn el-Esad'da 1500 civarında Amerikan ve koalisyon gücü askeri olduğu tahmin ediliyor.


Donald Trump da Ayn el-Esad'ın inşası için çok para harcadıklarını belirterek, önce Irak'ın bu parayı ödemesi gerektiğini savunmuş, "Bizim orada aşırı derecede pahalı bir hava üssümüz var. Benim dönemimden önce inşası için milyarlarca dolar harcadık. Bize bu parayı vermedikleri sürece burayı terk etmeyeceğiz" dedi.


İran'ın hedef aldığı diğer üs ise Kuzey Irak'ta Erbil kentinde. ABD'li askeri yetkililer, Eylül'de üste 13 ülkeden 3.600'den fazla askeri ve sivil personelin bulunduğunu açıklamıştı. Bu üssün yerel güçlerin eğitimi için kullanıldığı belirtiliyor. Ayrıca, özellikle Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütü YPG'ye yapılan silah yardımlarının buradan gönderildiği belirtiliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS