"İranlı albayı İsrail öldürdü" iddiası

"İranlı albayı İsrail öldürdü" iddiası

İran'da geçtiğimiz hafta Tahran’da evinin önünde vurularak öldürülen Devrim Muhafızları Albayı Hasan Seyyad Hüdayi'nin suikastının yankıları sürüyor. Amerikan New York Times Gazetesi, suikastın İsrail tarafından gerçekleştirildiğini ve konu hakkında İsrailli yetkililerin ABD’ye bilgi verdiğini yazdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"İran Devrim Muhafızları'nda görevli Albay Hüdayi İsrail tarafından öldürüldü. İsrail konuyla ilgili ABD’yi bilgilendirdi." Amerikan New York Times Gazetesi, geçtiğimiz hafta Tahran’da evinin önünde arabasında vurularak öldürülen Albay Hüdayi suikastının arkasında İsrail’in olduğunu yazdı. İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan istihbarat yetkilisine göre, İsrailliler ABD’liler suikastın İran’a, Kudüs gücü bünyesinde birim 840 olarak bilinen gizli bir grubun operasyonlarını durdurması için bir uyarı niteliği taşıdığını söyledi.

İsrail hükümeti, askeri ve istihbarat yetkililerine göre, birim 840, İsrailli siviller ve görevlilerin kaçırılması ve öldürülmesinde rol oynuyor. İsrailli yetkililer öldürülen albayın birim 840'ın komutan yardımcısı olduğunu ve İsraillilere yönelik sınır ötesi operasyonlarda rol oynadığını iddia ediyor.

Mossad ajanları tarafından gerçekleştirilen suikastın tahran yönetimine bir mesaj olduğu belirtilirken İran ise 840'ıncı birimin varlığını hiçbir zaman kabul etmedi. Suikasttan saatler sonra konuşan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, öldürülen albayın intikamının alınacağını belirtmişti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı