Işık kirliliğinin nedeni ne? | Video

Işık kirliliğinin nedeni ne? | Video

Gelişen şehirlerle birlikte dünyanın yeni sorunlarından biri de ışık kirliliği. Işık kirliliğini ölçmek ve nedenini bulmak için ABD’de bir deney yapıldı. Gözlem uydularının kullanıldığı deneyde ışık kirliliğinin gerçek kaynağının sokak lambaları olmadığı ortaya çıktı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Şehirleşmenin artmasıyla birlikte dünyanın yeni sorunlarından biri de ışık kirliliği. Bu konuda artık her yerde görülebilen sokak lambalarının ışık kirliliğinin en büyük nedeni olduğu ifade ediliyordu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Arizona eyaletinde yapılan araştırmada ışık kirliliğinin sokak lambalarından kaynaklanmadığı ortaya çıktı.

10 gece boyunca süren araştırmada, yapay ışık kirliliğinin gerçek kaynakları arandı. ABD’nin Arizona eyaletinde bulunan Tucson şehri, bu deney esnasında 14 bin sokak lambasının ışığını söndürdü. Araştırmayı gerçekleştiren ekipten Doktor Christopher Kyba, ışık kirliliğinin sorumlusu olarak reklamları, projektörleri, aydınlatılmış binaları, cephe aydınlatmasını, otoparkları ve stadyumları gösterdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kirliliğe sebep olan kaynakların çok fazla olması, yapay ışık için harcanan enerji miktarını hesaplamayı zorlaştırıyor. Ancak ışığın yüzde 35’i, yanlış aydınlatmadan dolayı israf ediliyor. Bu oran, yalnızca ABD’de, yılda 3 milyar doların boşa gitmesi anlamına geliyor.

Şehir ışıklarından kaynaklanan kirlilik, çoğu insanın gökyüzünü gece doğal olarak gözlemleyemediği anlamına geliyor. Aynı zamanda göç eden kuşların, böceklerin ve diğer hayvanların karanlık ve aydınlık döngüsünü bozarak onları olumsuz etkiliyor.