İslami Cihad Örgütü’ne saldırı

Video: İslami Cihad Örgütü’ne saldırı

İsrail, İran destekli İslami Cihad Örgütü'nü hem Gazze şeridinde hem de Suriye’nin başkenti Şam’da hedef aldı. Gazze'ye düzenlenen saldırıda örgütün komutanlarından baha Ebu El Ata öldürüldü, Şam’daki saldırıda hedef alınan örgütün siyasi lideri Ekrem El Acuri'nin akıbetiyse belli değil.

İsrail ablukası altındaki Gazze şeridinde varlığını sürdüren İran destekli İslami Cihad örgütü, İsrail’in hedefindeydi. İsrail ordusu örgütün komutanlarından baha Ebu El Ata'yı Gazze’de, örgütün siyasi lideri Ekrem El Acuri'yi de Suriye’nin başkenti Şam’da hedef aldı.

Filistinli örgüt komutanı baha abu el ata, İsrail’in saldırısında öldürüldü. İsrail ordusu, El Ata'nın birçok terör saldırısının sorumlusu olduğu öne sürdü.

Saldırıdan saatler sonra Gazze şeridinde baha Ebu El Ata için cenaze töreni düzenlendi. İsrail, İslami Cihad'ın Şam’da yaşayan siyasi lideri Ekrem El Acuri'yi de hedef aldı.

El Acuri'nin Lübnan büyükelçiliğinin hemen yanında yer alan evi İsrail evi füzelerle vuruldu. Saldırı sonrasında İslami Cihad siyasi lideri Acuri'nin hayat olup olmadığına dair bilgi paylaşılmadı. Verilen bilgiye göre saldırıda Acuri'nin oğlu ile birlikte iki kişi hayatını kaybetti.

İslami Cihad örgütü, saldırılar sonrasında tüm birliklerde teyakkuz haline geçildiğini duyurdu. "saldırıya verilecek karşılık sınırsız ve İsrail’in işlediği suç kadar büyük olacak" denildi.

Bu açıklamanın ardından İsrail’in Sderot, Aşdod, Kudüs ve El-Hadira kentlerine roket saldırısı düzenlendi. Aşdod'a fırlatılan bir roketin patladığı anlar güvenlik kamerasına yansıdı.

Bir otoyolun kenarına düşen roket patladığı sırada, o noktadan iki aracın geçtiği görülüyor. Bazı kaynaklara göre bu saldırıda iki kişi yaralandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS