İspanya'da 5 bin kişi mesafesiz konsere katıldı

İspanya'da 5 bin kişi mesafesiz konsere katıldı

Koronavirüsün Avrupa'da en çok vurduğu ülkelerden biri olan İspanya'da ilk kez sosyal mesafesiz bir konser düzenlendi. Konsere katılanların tümünün testten geçirildiği organizasyonun, bir pilot proje olduğu açıklandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sahnede çalan müziğe eşlik ettiler, sosyal mesafe kuralları olmaksızın konsere katıldılar. Virüsün en çok etkilediği İspanya'da ilk kez sosyal mesafe kurallarının kaldırıldığı yüksek katılımlı bir konser gerçekleştirildi.

Barcelona'daki Sant Jordi Spor Salonu'nda düzenlenen konser öncesinde virüse karşı yüksek güvenlik önlemleri alındı. Etkinliğe katılan 5 bin kişiye koronavirüs hızlı tanı testi yapıldı. Testi pozitif çıkanlar ve ateşi 37,5'i aşanlar içeri alınmadı.

Özel maskelerin takıldığı ve salon içinde el hijyen jeli kullanımının zorunlu kılındığı konser için müzikseverler 23 ile 28 euro arasında ödeme yaptı.
Konser alanına girişte biletlerdeki QR kodu okutularak temassız geçiş sağlandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Organizatörler, ilk defa sosyal mesafe kurallarının uygulanmadığı konserin pilot bir proje olduğunu açıkladı. Eğer konsere bağlı koronavirüs vakası tespit edilmezse yeni konserler organize edilebilecek. Böylece salgından etkilenen müzik sektörü de bir nebze rahatlayacak.

Avrupa'da virüsün en yoğun görüldüğü ülkelerden biri olan İspanya'da şimdiye kadar 75 bini aşkın kişi hayatını kaybetti. Ülkede, başkent Madrid'in ardından en fazla vaka ve can kaybı Barcelona'da görülüyor.