İspanya'da da can kaybı Çin'i geçti

Video: İspanya'da da can kaybı Çin'i geçti

İtalya'nın ardından İspanya da, 4 bin 858 can kaybı ile koronavirüs salgınında Çin'i geride bıraktı. Çin, İtalya ve İran'a göre salgınla daha geç tanışan İspanya nerede hata yaptı?

İspanya, İtalya’dan sonra koronavirüs nedeniyle en çok kayıp veren ülke. Peki ama İran ve İtalya’ya oranla salgına daha geç yakalanmasına rağmen İspanya nerede hata yaptı?

İspanya olağanüstü sağlık sorunları direktörünün “bizde çok az vaka olur” açıklamasından sadece 6 hafta sonra ülke salgının pençesine düştü. Önlem almakta gecikilmesinin önemli nedenlerinden birinin ülkenin İtalya ile kara sınırı olmaması gösteriliyor.

İtalya’nın sınır komşuları Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya’da ise durum İspanya’dan daha iyi. Çünkü onlar İtalya yüzünden önlem aldı.

İncelemelere göre, İspanya’da yaşanan krizin bir diğer nedeni ise İtalyan doktorların da salgının kaynağı olarak gördüğü Atalanta ile Valencıa arasında oynanan Şampiyonlar Ligi Maçı.

Ülkede salgının baş göstermesi, 2 bin 500 Valencia taraftarının maçın oynandığı ve 40 bin Atalanta taraftarının olduğu Bergamo kentine gitmesi ile ilişkilendiriliyor. İspanya’daki ilk vakalar arasında çok sayıda Valencia oyuncusu taraftarı ve spor muhabiri bulunuyor.

Koronavirüsün, kalabalık ortamlarda hızla yayıldığı tespit edildi. 8 Mart günü Dünya Kadınlar Günü’nin İspanya’nın birçok kentinde dev kalabalıklar tarafından kutlanması da virüsün yayılmasına ortam sağladı.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, özellikle başkent Madrid’de kafelerin, barların, restoranların dolup taşmasına, virüs iletimini kolaylaştırmaya neden oldu.

Koronavirüs salgını aynı zamanda, ülkedeki yaşlı bakım sisteminin de sorunlu olduğunu ortaya koydu. Özel yaşlı bakım evlerinin kar edebilmek amacıyla eksik personel çalıştırması krizi tırmandırdı. Bazı yaşlılar yataklarında ölü bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS