İspanya'da kriz sona erdi

Video: İspanya'da kriz sona erdi

İspanya tarihinde bir ilk yaşandı. Sol koalisyon hükümeti kurulması için anlaşma sağlandı. Bu karar, ülkede 246 gün süren hükümet krizinin sona ermesini sağlayacak.

İspanya’da 246 gündür hükümet kurulamıyordu. Sorun çözüldü. Ülke tarihinde ilk kez, partiler sol koalisyon hükümeti kurulması için anlaştı.


Ülkede 10 Kasım 2019’da yapılan erken genel seçimlerden birinci çıkan Sosyalist İşçi Partisi ile, İspanya'da aşırı sol görüşlü Unidas Podemos Partileri ittifak yapacak.


Geçici başbakan Pedro Sanchez ve ittifaktaki diğer parti liderleri, sol koalisyon hükümetinin programını açıkladı. Yeni hükümet, zenginlerden daha fazla vergi alınması, asgari ücrette artış, fahiş kira artışlarının düzenlenmesi sözü verdi.


Ayrıca geçmiş sağ hükümetçe yapılan eğitim ve çalışma reformlarının çoğunun iptali, yolsuzluğa karşı ulusal plan çıkarılması gibi vaatler öne çıktı.


Kadına şiddetle ve iklim değişikliğiyle mücadele de, yeni hükümet programında yer alan önemli maddeler arasında sıralandı.


Katalonya’nın bağımsızlığı için referanduma gidilmesi isteğine de değinildi. Çözümün "siyasi yoldan diyalog, müzakere ve anlaşmayla sağlanması" gerektiği savunuldu.


350 sandalyeli İspanyol Meclisinde Sol partiden 120, Aşırı Sol partiden ise 35 milletvekili var. Bu da, koalisyonun güvenoyu alması için gereken meclis çoğunluğunun sağlanabilmesinde küçük partilerin desteğini belirleyici kılıyor.


İspanya'dan ayrılmak isteyen Katalonya’nın meclisten güvenoyu alma ihtimali, sol koalisyon hükümetinin önündeki en ciddi sorun olarak görülüyor.


İspanya, 1975'e kadar Franco liderliğindeki tek parti sistemiyle yönetmişti. Yeni kurulacak hükümet İspanya'nın ilk koalisyon hükümeti olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS