İspanya'da "özgür pazar"

İspanya'da "özgür pazar"

İspanya'da 7 hafta sonra bugün ilk kez, en düşük ölüm ve vaka sayısı açıklandı. Kısıtlamaların kademeli olarak gevşetildiği ülkede, bu haberin de coşkusuyla, insanlar kendini sokaklara, parklara attı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İsteyen yürüdü, isteyen koştu. Bisikletine atlayıp gezen de oldu. İspanya halkı 7 hafta sonra, kısmen de olsa özgürlüğüne kavuştu. Ülkede günlük yeni vaka ve ölümlere ait veri, 18 Mart’tan bu yana, ilk kez en düşük sayıyı gösterdi.

2 Mayıs itibariyle, koronavirüs nedeniyle alınan sıkı tedbirleri gevşeten İspanya, bu olumlu tablo ile daha da cesaretlendi. Yetişkinlere 7 hafta sonra ilk kez, dışarıda egzersiz yapma izni verildi. Başkent Madrid’in ünlü sokaklarını koşucular, bisikletçiler doldurdu.

İspanyol hükümeti, dış mekanlarda aşırı kalabalığın oluşmasını önlemek için, vardiya sistemi uyguladı. Farklı yaş gruplarına, farklı saatlerde dışarı çıkma izni verildi. Halk “özgür pazar” adını verdiği günün tadını doyasıya çıkardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İspanya başbakanı Pedro Sanchez, “yeni normal” dediği, “salgın sonrası hayata geçiş için, 4 haftalık bir eylem planı sunmuştu. Bu kapsamda ülkenin haziran sonunda, hem ekonomik hem de sosyal açıdan, normale dönmesi öngörülüyor.