İsrail basını: Resepsiyona 32 değil 22 ülke katıldı

Video: İsrail basını: Resepsiyona 32 değil 22 ülke katıldı
İsrail, <a class="in-news-link" href="/abd" target="_blank" title="ABD haberleri">ABD</a>'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasıyla düzenlenen resepsiyona 32 ülkenin katıldığı açıklanmıştı. İsrail gazetesi Haaretz'e göre bu beyan gerçeği yansıtmıyor. Resepsiyona katılan ülke sayısı 22.

İsrail, ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasıyla düzenlenen resepsiyona 32 ülkenin katıldığı açıklanmıştı. İsrail gazetesi Haaretz'e göre bu beyan gerçeği yansıtmıyor. Resepsiyona katılan ülke sayısı 22.

ABD tüm tepkilere rağmen hafta başında İsrail Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşıdı. Törende Trump'ın kızı ve danışmanı Ivanka Trump, damadı Jared Kushner ve Amerikan Hazine Bakanı Steve Mnuchin baş konuklardı.

Bir de tören öncesi İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın düzenlediği resepsiyon vardı. İsrail, resepsiyona 32 ülkenin temsilci gönderdiğini duyurmuştu. İsrail gazetesi Haaretz, katılımcı listesine ulaştı. O listeye göre resepsiyona 22 ülke katıldı.

Fildişi Sahilleri, El Salvador, Panama, Peru, Filipinler, Sırbistan, Güney Sudan, Tayland, Ukrayna, Arnavutluk ve Vietnam resepsiyona katılacağı belirtilen ancak katılmayan ülkeler. Avusturya, Macaristan, Romanya ve Çek Cumhuriyeti, Avrupa Birliği'nin boykot kararına uymayarak temsilci yolladı. Daha önce Washington'daki elçisini geri çağıran Filistin yönetimi, tepki olarak bu ülkelerdeki elçilerini de geri çekti.

İsrail elçilik taşıma resepsiyonuna 86 ülke davet etmişti. Toplamda 64 fire verildi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS