Son Dakika

İsrail Dışişleri Bakanı'ndan dikkat çeken açıklama

A A

01.10.2021 - 12:55

Yahudi yerleşimciler Filistin'in El Halil kırsalında Filistinlilere saldırmış, keçilerini bıçaklamıştı. O görüntülere İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid'den tepki geldi. Lapid Yahudi yerleşimcilerin yaptığını "terör" olarak nitelendirdi, "Bu İsrail'in yolu değil" dedi.

"Bu şiddet olayı korkunç ve terördür. Bu İsrail yolu değil ve Yahudi yolu değil." İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Yahudi yerleşimcilerin işgal altındaki Batı Şeria'da Filistinlilere saldırmasına bu tepkiyi gösterdi.

Yahudi yerleşimciler, İşgal altındaki Batı Şeria'da El Halil kırsalında Avrupalı büyükelçilerin ziyareti sırasında Filistinlilere saldırmış, köylülere ait keçileri bıçaklamıştı. Büyük yankı uyandıran o görüntülere dikkat çeken bir isimden, İsrail Dışişleri Bakanı'ndan tepki geldi. Lapid Filistinlilere yapılanları terör olarak nitelendirdi. İsrail Bakanı'nın "Bu İsrail yolu ve Yahudi yolu değil. Bu şiddettir ve tehlikeli bir sınırdır" dediği olaylarda biri çok 12 kişi yaralanmıştı. Ayrıca Filistinlilerin evleri ve araçları da taşlanmıştı.

Öte yandan Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail askerlerinin Beytüllahim kentindeki E-Arrub Mülteci Kampı'na baskın düzenlediğini, baskın sırasında gerçek mermi kullanıldığını açıkladı. O mermiyle bir çocuğun ağır şekilde yaralandığına da dikkat çekildi.