İsrail Golan Tepeleri'ndeki yerleşkeye Trump'ın adını verdi

Video: İsrail Golan Tepeleri'ndeki yerleşkeye Trump'ın adını verdi

Kuleler, oteller, golf sahalarından sonra Amerikan Başkanı Donald Trump'ın adı, işgal altındaki Golan Tepeleri'nde bulunan bir Yahudi yerleşim birimine verildi. Bu adımın arkasındaki isim ise erken seçime hazırlanan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Suriye'nin Golan Tepeleri'ndeki İsrail işgalini tanıyan Amerikan Başkanı'na böyle teşekkür etti. Golan Tepeleri'nde temelini attığı yeni Yahudi yerleşim birimine "Trump Tepeleri" adını verdi.


Amerikan Başkanı Donald Trump'ın geçen mart ayında, "Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini resmen tanıdıklarına dair başkanlık kararnamesini imzalamasının ardından bölgeye yeni yerleşim birimi inşa etme kararı almıştı. 17 Eylül'deki erken seçime hazırlanan Netanyahu, zaman kaybetmedi ve "Trump Tepeleri" adını verdiği yerleşim birimi için temel atma töreni düzenledi. Bakanlar kurulu toplantısını da törenden hemen önce aynı yerde yaptı. ABD Büyükelçisi David Friedman da yanındaydı.


Netanyahu, "Tarihi bir gündeyiz. Hem yerleşim yeri kurma hem de harika bir dostu onurlandırma fırsatı bulduğumuz için gurur duyuyoruz. Bir kez daha söyleyeceğim iyi dinleyin. Golan bizim ülkemizin ayrılmaz bir parçasıydı ve öyle de olacak" dedi. Friedman ise "Sayın Başbakan bu jestiniz için çok teşekkür ederiz. Ülkelerimiz arasındaki bozulmaz ittidakı sürdürmek için sizinle ve İsrail hükümeti ile çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz" şeklinde konuştu.


Amerikan Başkanı Trump da karardan duyduğu memnuniyeti Twitter üzerinden dile getirdi. Netanyahu'nun mesajını paylaşıp, "Teşekkürler Sayın Başbakan, büyük onur" ifadesini kullandı.


Yeni adıyla "Trump Tepeleri" aslında yeni bir yerleşim birimi değil. 30 yıldır "Bruchim" adıyla biliniyor ve 10 kişilik bir nüfusa sahip. İsrail hükümetinin hedefi, verdiği yeni ad ile bölgenin gelişip büyümesi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS