İsrail Lod Belediye Başkanı: Kontrolü kaybettik

İsrail Lod Belediye Başkanı: Kontrolü kaybettik

İsrail'in Lod kenti bir filistinlinin öldürülmesinden sonra karıştı. Güvenlik güçleri Filistinlilere müdahale etti, sokaklar savaş alanına döndü. Kentin belediye başkanı "Kontrolü kaybettik" dedi. Bunun üzerine kentte OHAL ilan edildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cenazeye alayı yola çıktı, kalabalığın öfkesi ayaklanmaya dönüştü. Görüntüler İsrail'in Lod kentinden.

Bir Yahudi yerleşimci tarafından öldürülen Filistinli Musa Hassune için cenaze töreni düzenlendi. Cenazeye çok sayıda Filistinli katıldı. Yahudi yerleşimciler, cenaze alayının geçtiği caddelere İsrail bayrakları astı. Bunun üzerine taraflar arasında tansiyon yükseldi. Gerilim kısa sürede çatışmaya dönüştü. Polis, Filistinli gruba müdahale etti. İsrail basını, Filistinli protestocuların sinagogları ve Yahudilere ait iş yerlerini ateşe verdiğini öne sürdü. Filistinliler ise Yahudilerin Filistinli göstericileri taşladığını söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Olaylarda çok sayıda araç yakıldı, İsrail polisi ve Filistinliler arasında çatışma çıktı. Protestoların sürdüğü sırada Gazze Şeridi'nden Hamas tarafından atılan roketlerden biri, Lod'un yakınındaki bir eve isabet etti. Arap kökenli bir baba ve ve kızı hayatını kaybetti. Olayların büyümesiyle birlikte Lod'un belediye başkanı, "Kontrolü kaybettik, Lod'da iç savaş çıktı" diye bir açıklama yaptı. Orduyu göreve çağırdı. Bunun üzerine Batı Şeria'dan 6 sınır polisi birliği Lod'a çekildi. Başbakan Binyamin Netanyahu kentte OHAL ilan etti.