İsrail'de BionTech araştırması: İkinci doz sonrası yüzde 95 koruma sağlıyor

Video: İsrail'de BionTech araştırması: İkinci doz sonrası yüzde 95 koruma sağlıyor

Dünya çapındaki en yüksek aşılama oranına sahip İsrail, Türkiye'de de uygulanmakta olan BionTech aşısının saha verileri yayınlandı. Rapor, aşının tek dozunun bile ölüm riskini yüzde 77 önlediğini ortaya koydu.

9,3 milyon nüfuslu İsrail, aşılama programına geçen Aralık ayında başlamış ve kişi başına yapılan aşı dozunda dünya birincisi olmuştu.

Ülkede, iki doz aşı olan yaklaşık 5 milyon kişi üzerinde yapılan araştırma, Pfizer/BionTech aşısının ikinci dozdan sonra yüzde 95'in üstünde koruma sağladığını teyit etti.

Lancet Tıp Dergisinde sonuçları yayımlanan araştırmaya göre BionTech aşısı, ikinci dozdan yedi gün sonra koronavirüs bulaşına karşı yüzde 95,3'lük ve ölüme karşı yüzde 96,7'lik koruma sağlanıyor.

Tek doz aşıdan 7 ila 14 gün sonra ise koruma oranı bulaşa karşı yüzde 57,7, ölüme karşı yüzde 77 olarak kaydediliyor.

Araştırmada, daha bulaşıcı İngiliz Mutantının hakim olduğu bir dönemde aşının yaşlılar da dahil olmak üzere yüksek oranda koruma sağladığı sonucuna varıldı.

Analiz döneminde ülkede toplam 232 bin 268 teyitli koronavirüs vakası tespit edildiği ve test edilen örneklerin yaklaşık yüzde 95'inin İngiliz mutantı olduğu bildirildi.

Söz konusu dönemde 4 bin 481 ağır vaka ve bin 113 ölüm kayda geçti. Araştırmacılar, analizlerin Güney Afrika mutantını kapsamadığını da not etti.

BionTech aşısıyla ilgili gerçek yaşam verilerine dayanarak yapılan şimdiye kadarki en kapsamlı araştırmada, veriler ışığında salgının hızlı ve küresel aşı programlarıyla sona erdirilebileceğine vurgu yapıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS