Son Dakika

İsrail'de hükümet krizi çözüldü

A A

18.05.2020 - 17:18 Son Güncelleme:

İsrail'de Kasım 2018'den beri devam eden hükümet krizi, Başbakan Benyamin Netanyahu'nun baş siyasi rakibi Benny Gantz ile kurduğu iktidar paylaşımlı koalisyona meclisin onay vermesiyle son buldu. Netanyahu'nun yemin töreni öncesi yaptığı konuşmada seçim vaadi olan Batı Şeria'nın ilhakını savunması tepkilere sebep oldu.

İsrail'de 3 erken seçime neden olan kriz çözüldü. Ülkenin en uzun süre görev yapan başbakanı unvanına sahip Benyamin Netanyahu ile 'Baş rakibinden siyasi hayatını kurtaran ortağına dönüşen' mavi-beyaz ittifakı lideri Benny Gantz'ın kurduğu birlik hükümeti, mecliste onaylandı.

Netanyahu-Gantz koalisyonunun yemin töreni öncesi, mecliste zaman zaman gerginlik yaşandı.

Görevdeyken hakkında dava açılan ilk İsrail Başbakanı olarak tarihe geçen ve rüşvet, yolsuzluk, görevini kötüye kullanma suçlamalarıyla açılan dava kapsamında 24 Mayıs'ta hakim karşısına çıkacak olan Netanyahu yemin töreninden önce konuşma yaparken, muhalefet sıralarından davaya atıfla 'rüşvet, dolandırıcılık, güveni boşa çıkarma' sesleri yükseldi.

İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden partilerin oluşturduğu Ortak Arap Listesi Bloku milletvekilleri de sık sık Netanyahu'ya itiraz etti.

İtirazlarının nedeni, Netanyahu'nun işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan bazı bölgelerin 'ilhak' edilmesi gerektiğinini savunmasıydı.

Ortak Arap Listesi Bloku Milletvekili Yusuf Caberin, "İşgal ve ırkçılıkla barış olmaz" diyerek Netanyahu'ya tepki gösterdi.

Üç yıl süreli anlaşma ile kurulan Likud ve Beyaz-Mavi koalisyonunda ilk 18 aylık süreçte Netanyahu başbakanlık görevini sürdürecek. Sonraki 18 aylık süreçte ise görevi Gantz'a teslim edecek.

Netanyahu'nun başbakan olduğu süreçte Gantz Savunma Bakanlığı, Mavi-Beyaz'ın iki numaralı ismi Gabi Ashkenazi ise Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturacak.