İsrail'de koalisyon hükümeti maratonu

Video: İsrail'de koalisyon hükümeti maratonu

17 Eylül’de gerçekleştirilen erken seçimin ardından İsrail’de 'koalisyon hükümeti maratonu' başladı. İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin, meclise giren partilerle görüştü. Filistinlileri temsil eden partiler, başbakanlık için mavi-beyaz ittifakı lideri Benny Gantz'ı önerdi.

Geçen hafta yapılan seçimlerin ardından İsrail’de hükümet kurmak için hangi aday görevlendirilecek? Soruya yanıt bulmak amacıyla İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Meclise giren siyasi parti heyetlerini kabul etti.

Sırayla yapılan görüşmelerde İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden partilerden oluşan ortak Arap listesi bloku, kurulacak koalisyon hükümetinin başbakanlığına, seçimleri önde tamamlayan eski Genelkurmay Başkanı ve mavi-beyaz ittifakı lideri Benny Gantz'ı tavsiye etti.


Likud ise bir sonraki koalisyon hükümetinin başbakanı olarak Netanyahu'yu önerdi. Netanyahu da Arap listesi bloğunun verdiği destek üzerinden Gantz'a yüklendi.


Eski Savunma Bakanı ve İsrail Evimiz Partisi Lideri Avigdor Liberman ise Cumhurbaşkanı Rivlin'le görüşme öncesi konuştu. Ortak Arap listesinin Gantz'a destek vermesi nedeniyle mavi-beyaz liderinin ismini önermeyeceklerini belirten Liberman, "Cumhurbaşkanı’na kimsenin ismini önermeyeceğiz." dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS