İsrail'de sokak ortasındaki saldırının anlamı ne? "Suikastlar savaşı" başlar mı? | Video

İsrail'de sokak ortasındaki saldırının anlamı ne? "Suikastlar savaşı" başlar mı? | Video

İran nükleer programının 1 numaralı ismi Muhsin Fahrizade'nin öldürülmesi olayına ilişkin tutuklamalar var ama suikastı farklı yapan, suikast şekli ve arkasında kim olduğunu iddiası. İran, suikastın yapay zeka ile uzaktan yapıldığı iddiasında. Bu mümkün mü? Fahrizade suikastının anlamı ne? Arkasından suikastlar savaşı çıkar mı?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İran'ın nükleer programının bir numaralı ismi öldürüldü. Suikast hem yapılış şekli, hem de arkasında kim var sorusuyla gündemde.

İran Nükleer Programının babası olarak kabul edilen Muhsin Fahrizade'ye düzenlenen suikast ile ilgili pek çok ancak bir o kadar da tutarsız bilgi var. Saldırının adresi, Tahran'ın batısındaki Absard Şehri yakınlarıydı. Suikast sırasında Fahrizade'nin kurşun geçirmez aracında eşiyle seyahat ettiği, konvoyda 3 güvenlik aracı vardı. O kadar güvenlik ve korumaya rağmen saldırı yapıldı.

İddiaya göre, bir araçta bulunan uzaktan kumandalı silahla Fahrizade'nin içinde bulunduğu konvoy hedef alındı. Üstelik o araçla suikasta konu olan konvoy arasında 150 metre vardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İranlıların iddiasına göre, araçtan ateş açılmaya başlandığında Fahrizade bulunduğu araçtan inerek hareket etmeye başladı. Ancak 3 kurşunla öldürüldü. Silahın bulunduğu araç ise, saldırı sonrası kendini imha etti. Yani ajan filmlerine konu olabilecek nitelikte bir saldırıydı.

Tüm bunlar 3 dakika sürdü, profesyonel saldırı teknikleri İran'ı bile şaşırtmıştı.

Tahran, saldırıyı bilmesine rağmen önleyemedi. İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani, bunu itiraf etti. Yeni ve profesyonel yöntem dedi. Saldırıyı engelleyemedik iddiasında bulundu.

CNN International ekibi saldırının gerçekleştiği bölgeyi inceledi:

"Saldırıdan arda kalanlar tamamen temizlenmiş durumda. Ancak halen saldırının izlerini ve buradaki hasarı görebiliyorsunuz. Olayın nasıl gerçekleştiğine, burada ne olduğuna dair bir çok iddia var. Konuştuğumuz bir görgü tanığı, ilk olarak bir patlama duyduklarını söylüyor. Burada bulunan bir araç olduğunu ve ardından da 8-10 dakika boyunca silahlı çatışma yaşandı. İşte burada da kurşunların oluşturduğu hasarı görebiliyorsunuz."

Uzaktan kumandalı ağır makineli silahla saldırı iddiası 1997 yapımı Çakal filmini hatırlattı.

Filmde ünlü bir teröristi canlandıran Hollywood yıldızı Bruce Willis, Amerika First Lady'sine suikast girişiminde bulunuyordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Peki gelişmiş teknoloji ve uzaktan kumandalı bir makineli tüfek ile Fahrizade suikastını düzenlemek mümkün mü?

Silah uzmanları, bu iddiaların teknik olarak doğru olabileceğini belirtse de onlara göre, suikastı düzenleyenler yüksek başarısızlık riski ne nedeniyle bu yöntemi tercih etmez. Ama İran suikastte yüksek teknoloji kullanıldığını açıkladı. Onlara göre, yüz tanıma sistemininde bulunduğu yapay zeka ve uydudan kontrol edilen bir robot makineli tüfek kullanıldı.

Fahrizade'yi taşıyan araç yaklaştığında yapay zekaya sahip silah harekete geçti. Fahrizade'yi zumlayan silah, hedefini kaçırmadı. Uydudan kontrol edilen kamyonet, suikastın ardından patlatıldı. Omurgasına isabet eden kurşunlarla ağır yaralanan Fahrizade hastaneye kaldırıldı. Ancak kurtarılamadı.

Uzmanlara göre, suikastı düzenleyenler değerli teknolojik aletleri, muhabere irtibat sistemlerini, uydu alıcılarını ve uzaktan kumandayla kullanılan bir silahı İran'a gizlice sokmalı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tüm bu gizli işlemde bütün teçhizatların dikkat çekmemesi için tek tek sökülerek küçük parçalar halinde ülkeye girişi sağlanmalı. İran'a sokulduktan sonra tekrar birleştirilmeli. Ve tabii tüm bu teçhizatlar gizli bir yerde tutulmalı.

Ayrıca, operasyon sırasında hiçbir teçhizatta aksaklık yaşanmamalı. Bunun için teçhizat önceden birkaç kez test edilmeli. Bu da güvenlik birimlerinin dikkatini çekmeden yapılmalı.

Suikast sırasında bir iletişim sorunu, sıkışan bir silah, kendini imha eden bir parçanın patlamaması gibi bir aksaklık da yaşanmamalı çünkü olay yerinde o aksaklığı giderebilecek kimse olmayacak.

En küçük bir aksaklık suikastın başarısız olması, ayrıca bütün bu teknolojik ekipman ve silahların da İran istihbaratının eline geçmesi demek.

Kimse saldırıyı üstlenmedi. Ama istihbarat mantığına göre, kimlik kartı bırakılmış durumda. En dikkat çekici açıklama İsrail'den geldi. Amerikan New York Times gazetesine konuşan ve adı açıklanmayan kıdemli bir İsrailli yetkili, "Muhsin Fahrizade'nin öldürülmesi konusunda "Dünyanın İsrail'e teşekkür etmesi" gerek dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fahrizade suikastı sonrası, İsrail'de sokak ortasında işlenen suikast alışılmadık bir durum. İsrail basını adli olay dese de, Mossad yetkilisi Fahmi Hinavi'nin o saldırıda öldürüldüğü iddialar arasında. Acaba İran misillemesi mi tartışması var. Son soru şu; acaba son yıllarda eski İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani gibi üst düzey isimlerini suikastlerle kaybeden Tahran yönetimi, karşı harekete mi geçti?