İsrail'den skandal karar

Video: İsrail'den skandal karar

ABD Başkanı Donald Trump ve Temsilciler Meclisi'nin Müslüman vekilleri bir kez daha karşı karşıya geldi. Trump, İsrail'e ziyaret hazırlığında olan Raşhida Talib ve İlhan Ömer'in ülkeye alınmaması için İsrail Hükümeti'ne çağrı yaptı. İsrail Başbakanı Netanyahu'ndan ise yanıt gecikmedi. İsrail Hükümeti iki vekilin ülkeye girişini yasakladı.

ABD Başkanı Trump çağrı yaptı. İsrail Başbakanı Netanyahu hareket geçti. İsrail, ABD Temsilciler Meclisi'nin Müslüman iki vekilinin ülkeye girişini yasakladı.


Yasağı İsrail Başbakanı Bınyamın Netanyahu duyurdu. İsrail'in hedefinde ABD Temsilciler Meclisi Müslüman vekilleri Raşhida Talib ve İlhan Ömer var.


Netanyahu açıklamasında, Talib ve Ömer'in ziyaret edecekleri yeri İsrail değil, Filistin olarak nitelendirdiğinin altını çizdi. İsrail Başbakanı, İki vekilin herhangi bir israil hükümet yetkilisi ya da muhalefetten biriyle görüşme talebinde bulunmadıklarını da aktardı.


Bınyamın Netanyahu, Talib ve Ömer'i İsrail'e zarar verme ve İnsanları İsrail'e karşı kışkırtmayı amaçlamakla suçladı.


İlhan Ömer ve Raşhida Talib'in, İsrail'e alınmaması gerektiğini bir süredir yaptığı açıklamalarla Farklı kökenden gelen 4 vekile karşı ırkçılıkla suçlanan ABD Başkanı Donald Trump gündeme getirmişti.


Trump, "Eğer İsrail, Vekil Omar ve Talib'in ülkeye girişini engellemezse büyük bir zayıflık göstermiş olur. Onlar, İsrail ve Yahudilerden nefret ediyor ve bu fikirlerini değiştirmek için yapılabilecek hiçbir şey yok. Minnesota ve Michigan, bu vekilleri tekrar kongreye sokmakta çok zorlanacak. Reziller." demişti.


İsrail'e girişi yasaklanan vekillerden Raşhida Talib'den cevap gecikmedi. Talib, İsrail Hükümeti'nin büyük bir yanlış yaptığını söyledi.


Raşhida Talib ve İlhan Ömer, 18-22 Ağustos tarihlerinde İsrail ve Filistin'i ziyaret etmeye hazırlanıyordu.


İkilinin bu ziyarette, Kudüs'teki Filistinli Müslüman Kanaat Önderleri ile bir araya geleceği biliniyordu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS