İşte ABD'nin vurduğu Suriye'deki Şayrat Hava Üssü

Video: İşte ABD'nin vurduğu Suriye'deki Şayrat Hava Üssü
<a class="in-news-link" href="/abd" target="_blank" title="ABD haberleri">ABD</a> İdlib'deki kimyasal saldırıya misilleme olarak, Suriye'de Humus yakınlarındaki Şayrat Üssü'nü hedef aldı. Peki bu üssün önemi neydi? Pentagon, kimyasal saldırının bu üsten havalanan uçak tarafından yapıldığını belirtiyor. Ama üs aynı zamanda, Suriye'nin en aktif hava üslerinden biri. Hatta bir çalışmaya göre en çok uçuşun yapıldığı üs.

ABD İdlib'deki kimyasal saldırıya misilleme olarak, Suriye'de Humus yakınlarındaki Şayrat Üssü'nü hedef aldı. Peki bu üssün önemi neydi? Pentagon, kimyasal saldırının bu üsten havalanan uçak tarafından yapıldığını belirtiyor. Ama üs aynı zamanda, Suriye'nin en aktif hava üslerinden biri. Hatta bir çalışmaya göre en çok uçuşun yapıldığı üs.

ABD'nin Suriye'de vurduğu, Şayrat Hava Üssü. Humus'un 31 km güneydoğusunda bulunuyor. ABD'nin üssü hedef almasında gerekçe, İdlib'deki kimyasal saldırıyı gerçekleştiren uçağın buradan kalkması. Hatta Pentagon'un elinde, uçağın İdlib'e gidiş geliş rotası bile mevcut. Ancak, tek önemi bu değil. Şayrat, Suriye'deki en büyük ve en aktif hava üslerinden biri, hatta bir çalışmaya göre (nors studies) en çok uçuşun kaydedildiği üs. 5 jet filosuna ev sahipliği yapıyor. Ayrıca 1 adet Su-25 bombardıman uçağı da mevcut. Yalnızca, Suriye değil, Rus hava araçları da var. 12 Rus helikopteri bulunuyor. 40 hangara sahip. 22'nci Tugay'ın Karargahı olduğu düşünülüyor. Ayrıca 6 adet yerden havaya güdümlü füze savunma sistemi var. Askeri uzmanlara göre, Pentagon'un üsteki hedefleri vurarak, hem üsse ve hem de rejimin hava kabiliyetinin ciddi oranda azaltıldığını söylemek mümkün ve burada nakledildiği belirtilen kimyasal gaz. Pentagon saldırıyla Suriye'nin kimyasal saldırı yapma kabiliyetinin azaltıldığını da belirtiyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS