İşte İran'ın balistik füzeleri

Video: İşte İran'ın balistik füzeleri

İran'ın, Kasım Süleymani'nin öldürülmesi ve ABD'nin Irak'taki üslerini vurmasının ardından İran'ın envanterinde bulunan balistik füzeler gündeme geldi. Tahran'ın elinde hangi füzeler var? İşte detaylar...

İran Devrim Muhafızları'nın Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ABD tarafından öldürülmesinin ardından İran, ABD'nin Irak'taki iki üssünü balistik füzelerle hedef aldı. Peki, İran'ın elinde hangi balistik füzeler var ve menzilleri ne?


300 KM İLA 2500 KM MENZİLE SAHİP FÜZELERİ VAR


İran'ın balistik füze envanterine bakıldığında farklı menzillere ve güçlere sahip 6 füze dikkat çekiyor. Bunlardan ilki 300 kilometre menzile sahip ŞAHAB-1 füzesi. Bu füzenin daha gelişmiş olanları ŞAHAB-2 500 km menzile sahipken, ŞAHAB-3 ise 2000 km mefasedeki hedefleri vurabilecek şekilde tasarlandı.


Tahran'ın elindeki balistik füze listesinde yer alan bir diğer balistik füze ise ZÜLFİKAR isimli füze. Bu füze 700 kilometre menzile sahip.


ZÜLFİKAR haricinde envanterde yer alan KIYAM-1 isimli balistik füzenin de 800 kilometre menzili bulunuyor.


İran'ın elindeki en uzun menzilli balistik füze ise SUMAR. SUMAR füzesi 2 bin 500 kilometre menziliyle dikkat çekiyor.


Bu füzelere ek olarak İran'ın ŞAHAB-4 ve ŞAHAB-5 projeleri de mevcut. Bu iki projede yer alan füzelerin menzilleri 3.000 ve 4.300 kilometredir. Bu füzelere ek olarak İran'ın Kuzey Kore'den BM-25 isminde 4.000 kilometre menzilli bir füze tedarik ettiği de biliniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS