İşte Joe Biden'ın ilk icraatları | Video

Video: İşte Joe Biden'ın ilk icraatları | Video

Amerika Birleşik Devletleri'nin 46. Başkanı Joe Biden, göreve gelir gelmez icraata başladı. Başkan Biden, başkanlığının ilk saatlerinde selefi Trump'ın politikalarını sıfırlayacak kararnameler imzaladı.

"ÇOK CÖMERT BİR MEKTUP, İÇERİĞİNİ PAYLAŞAMAM"

Amerika'nın yeni başkanı Joe Biden, yemin ettikten saatler sonra ilk başkanlık kararnamelerini imzaladı. Biden'ın ilk icraatları, selefi Donald Trump'ın kararlarını geri çevirmek oldu. Biden, kararnameleri imzalamadan önce Trump'ın kendisine bir mektup bıraktığını söyledi. "Başkan çok cömert bir mektup yazmış. Özel olduğu için kendisi ile görüşmeden içeriğinden bahsetmeyeceğim. Ama çok cömertti" dedi.

TRUMP'IN SINIR DUVARI İNŞAATINI DURDURDU

Mektup açıklamasından sonra kararnameleri imzalayan Biden, Amerika'nın Paris İklim Anlaşması'na ve Dünya Sağlık Örgütü'ne geri dönmesini sağladı. Biden, Trump'ın mirası olarak nitelediği sınır duvarı projesi için de frene bastı. Trump sınır duvarı inşası için ulusal acil durum ilan etmiş, acil durum fonlarını kullanarak projeyi devam ettirmişti. Biden acil durum kararını iptal etti ve duvar inşasını durdurdu.

SEYAHAT YASAKLARINI KALDIRDI

Trump, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan bazı ülkelere seyahat yasağı getirmişti. Gerekçe olarak da bu ülkeden gelen vatandaşların "potansiyel tehlike" taşıdıklarını öne sürmüştü. Başkan Biden kararname ile bu seyahat yasaklarını da iptal etti.

MASKE KARARNAMESİ

Başkan Biden koronavirüs ile mücadeleye yönelik de kararnameler imzaladı. Amerika'daki federal arsa ve tesislerde maske takmayı zorunlu hale getirdi. Yeni başkan salgının ekonomik etkilerini bertaraf etmek adına öğrencilerin, işletmelerin ve kiracıların borçlarını da kararname ile erteledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS