İşte Notre Dame Katedrali yangını raporu

Video: İşte Notre Dame Katedrali yangını raporu

Dünyanın tarihi miraslarından biri olan Paris'teki Notre Dame Katedrali, herkesin gözü önünde yanmıştı. 15 Nisan'da gerçekleşen yangınla ilgili polisin yaptığı soruşturmaya dair bulgular Fransız basına yansıdı. Buna göre yangında terör ihtimali yok, tarihi yıkımı getiren bir dizi ihmal.

15 Nisan'da tüm dünya canlı yayında, dünya tarihinin miraslarından Notre Dame Katedrali'nin yanışını izlemişti.


2 ayı aşkın süredir yangının nedeni araştırılıyor. Olayda terör ihtimali tamamen devre dışı bırakıldı, yangının bir dizi ihmalden kaynaklandığı kesinleşti.


Polis terör ihtimalini devre dışı bıraktı


Fransız Canard Encehine gazetesinin soruşturma kaynaklarına dayanarak verdiği haberinde, yangına dair hazırlanan rapor tamamlandı. Raporda, yangının bir yakıt ya da hızlandırıcı aracılığıyla çıkmadığı belirlendi. Dışarıdan bir müdahale ya da eylemle yangın çıkarıldığına ilişkin hiçbir bulguya rastlanmadı. Bunun üzerine 50 kişilik soruşturma ekibi, "dışarıdan bir terör saldırısı" ihtimalini tamamen eledi.


Yangın bir dizi ihmal nedeniyle çıktı


Raporda, pek çok ihmal ve hatanın tespit edildiği vurgulandı. Polis, olay günü işçilerin şantiyeden ayrılmasından sonra elektrik kutusundan halen enerji geçtiğini tespit etti. Çalışanlar, ifadelerinde "elektrik bağlantısını kestiklerini" söyledi. Bu nedenle uzmanlar, elektrik tesisatının kurulmasında yapılan bir hata nedeniyle, devre kesicilerin çalışmamış olabileceğini düşünüyor.


Polislerin dikkatini çeken başka bir nokta da çatıda çan kulesinde, çanların çalışmasını sağlayan elektrik akımını veren sistem. Yine yangının başlangıcına yakın bir yerde bulunan bu elektrik sisteminin de düzenli kontrol edilmediği belirlendi.


Polisin tespit ettiği bir başka ihmal ise, o gün katedralin çatısında çalışan işçilerin sigara içtikleri oldu. Başta sigara içtiklerini kabul etmeyen işçiler, soruşturma sonunda bunu itiraf etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS