İşte Trump'ın kışlık beyaz sarayı

İşte Trump'ın kışlık beyaz sarayı

Eski başkan Bush'un Teksas'ta çiftliği vardı. Yeni başkan Trump'ın ise Florida'da dev bir klübü var. Mar-a-Lago, 128 odalı bir klüp. Trump, hafta sonunda Japonya Başbakanı Şinzo Abe'yi orada ağırladı. Hatta ikili orada golf oynadı. Trump ailesi, oraya ilerde önemli uzlaşıların sağlanabileceği bir mekan olarak görüyor. İşte o klübün merak edilen yanları....

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mar-a-Lago, İspanyolca denizden göle demek. Orası, Amerikan Başkanı Donald Trump'ın Florida'da kışlık Beyaz Saray olarak kullandığı ve başkan olduktan sonra ilk olarak da Japonya Başbakanı Şinzo Abe'yi ağırladığı köşk. Trump, Japonya Başbakanı ve eşini, ailesini de yanına alarak haftasonun orada geçirdi. Şinzo Abe ile golf oynadı, yemek yedi.

1924'te inşaa edilen ve sonrasında klübe dönüştürülen köşk, 128 odalı. Dev köşkün ilk sahipleri bir tahıl şirketi sahibinin varisi Marjorie Merriweather Post. Post, köşkün siyasi elitlerin kullanımına açılması için devlete devrini vasiyet etmiş ancak yıllık bakımı çok masraflı olduğu için Post kardeşlere iade edilmişti. Post ailesi de dev köşkü açık artırmayla satışa çıkardı. Emlak devi Donald Trump da devreye girdi, 5 milyon dolara orayı aldı. İç dekorasyonu için de 3 milyon dolar daha ödedi. Bugünkü değeri 90 milyon dolardan fazla.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Klüpte okyanus gören bir yüzme havuzu, SPA merkezi, 6 tenis kortu, iki balo salonu var. Klüpte yabancı çalışanlar da görev yapıyor. Aşçılar, garsonlar ve temizlik görevlileri.

Klüpte bugüne kadar Celine Dion gibi ünlü isimler de sahne aldı. Popun efsanesi Michael Jackson ve sonrasında boşandığı eşi Lia Presley, balayı için o klüpteydi.

Trump'ın başkanlık yarışında rakibi olan Hillary Clinton ve eşi de ağarlandı. Hatta Hillary Clinton, 2005 yılında Donald Trump ve Malenia Trump'ın düğününde de oradaydı.