hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İtalya Başbakanı'na sert tepki

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Önceki gün Avrupa Birliği'nden üst düzey iki isim Ankara'daydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmelerinde AB Komisyonu Başkanı Von Der Leyen'in oturduğu koltuk tartışma konusu olmuştu. Tartışmayı değerlendiren İtalya Başbakanı Mario Draghi, Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Diktatör" ifadesini kullandı. İtalya Başbakanı'nın bu sözlerine Türkiye sert tepki gösterdi. İtalya'nın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Avrupa Birliği Konsey ve Komisyon Başkanları önceki gün Ankara'daydı. Charles Michel ve Ursula Von Der Leyen'in Beştepe ziyaretinde protokol düzeni ve koltuk krizi tartışması çıkmıştı.

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ziyaretteki oturma düzeninin AB tarafının telkin ve talepleri doğrultusunda hazırlandığını söylemişti. Avrupa Birliği de Ankara'daki protokol düzenini uygun gördüğünü birkaç kez dile getirmişti.

  AB Komisyonu Başkanı Von Der Leyen'in AB Konseyi Başkanı Michel ile farklı koltuklara oturmasını değerlendiren İtalya Başbakanı Mario Draghi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı "Diktatör" sözleriyle hedef aldı. Draghi, "Adını koyalım, bu "Diktatör" diyebileceğimiz kişilere ihtiyacımız da var. Görüş, fikir, davranış ve toplum vizyonu açısından farklılıklarımızı dile getirmekte açık olmalıyız, ama ülkemizin çıkarları için iş birliğine de hazır olmalıyız. Doğru dengeyi bulmalıyız." ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Draghi'nin bu ifadeleri sonrası İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Gaiani, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Sonrasında bakanlıktan açıklama yapıldı. İtalya Başbakanı'nın sözlerinin kınandığı belirtildi.

  Açıklamada, "Türkiye-İtalya dostluğu ve müttefikliğiyle bağdaştıramadığımız bu hadsiz ve çirkin ifadelerin derhal geri alınmasını beklediğimiz vurgulandı" denildi. İtalyan Büyükelçi'ye ayrıca Türkiye-AB olumlu gündemini baltalamaya yönelik çabaların nafile bulunduğu ifade edildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow