İtalya'da aşırı sağ rüzgarı

İtalya'da aşırı sağ rüzgarı

İtalya'da seçimlere kısa bir süre kala, merak edilen konulardan biri de yeni başbakanın kim olacağı. En güçlü adaylardan biriyse aşırı sağcı görüşleriyle bilinen Giorgia Meloni. Anketler Meloni'nin İtalya’nın ilk kadın başbakanı olacağı kanısında.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fransa'daki seçimlerde konumunu sağlamlaştıran Marine Le Pen'in ardından, İtalya’da da aşırı sağcı kadın lider Giorgia Meloni'nin yıldızı parlıyor. Meloni, "İtalya’nın Kardeşleri" partisinin lideri eğer seçilirse İtalya’nın ilk kadın başbakanı olacak. 45 yaşındaki lider, 2018'de yüzde 4 oy alırken, son anketlerdeki oranlara göre şimdi yüzde 25'i geçebilir.

İtalya'da Başbakan Mario Draghi'nin istifası sonrası yapılacak seçimlerde, Matteo Salvini liderliğindeki "Lig" Silvio Berlusconi başkanlığında "Haydi İtalya" ve "İtalya’nın Kardeşleri" partilerinden oluşan koalisyonun yüzde 45 oy alması bekleniyor. Parti ilk sırada çıkabilir. Seçim 25 Eylül’de yapılacak.

Meloni'yse Avrupa Birliği’ni korkutmamak için imaj çalışması yaparak söylemlerini yumuşattı. İslam karşıtlığıyla tanınan Meloni, bunun yanı sıra göç konusunda da sıkı politikalar izlenmesinden yanaydı. Liderin en büyük u dönüşüyse, AB’den çıkma konusunda oldu. Meloni artık Euro para birimini kullanmamayı savunmuyor.

45 yaşındaki lider, demokrasi, Avrupa ve uluslararası istikrar açısından tehlike olduğu konusunaysa karşı çıkıyor. Partisinin İngiltere’deki gibi muhafazakar bir çizgi oluşturduğunu iddia etse de Mussolini rejimi sonrası kurulan İtalyan Sosyal Hareketi'nin amblemi olan bayrağı partisinin sembolü olarak kullanıyor. Meloni, Türkiye’nin politikalarına da karşı çıkıyor. Türkiye'nin AB üyelik müzakeresinin sonlandırılmasını istiyor. 

Trump FBI'yı suçladı: Pasaportlarımı çaldılar

Trump FBI'yı suçladı: Pasaportlarımı çaldılar