Son Dakika

İtalya'da "süper yeşil pasaport" dönemi

A A

25.11.2021 - 12:03

Avrupa salgının yeniden merkezi konumuna gelince ülkeler de tedbirleri artırdı. İtalya'da aşı ve hastalığı geçirenlere yönelik başlatılan yeşil pasaport uygulaması, "süper yeşil pasaport" olarak güncellendi. Bu pasaportlar aşısızlara daha sıkı kısıtlayıcı tedbirleri getirecek.

İlk dalgada koronavirüs salgınından en ağır darbeyi alan Avrupa ülkelerinden biri İtalya. Vakalar artınca Roma yönetimi çareyi bir dizi yeni tedbir almakta buldu. Ülke çapında birçok mekan ve etkinlik için zorunlu olan yeşil pasaportlar, sadece aşı yaptıranlara ya da koronavirüs geçirip bağışıklık geliştirenlere verilecek. Aşı yaptırmayanlara daha sıkı kısıtlayıcı tedbirler alınması anlamına gelen bu uygulamaya "süper yeşil pasaport" adı verildi.

İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin güçlendirilmiş yeşil pasaport olarak nitelediği yeni uygulama, ülke genelinde 6 Aralık-15 Ocak tarihleri arasında geçerli olacak. Süper yeşil pasaport sahipleri, salgının nispeten yaygın olduğu sarı ve turuncu bölgelerdeki olası kısıtlayıcı tedbirlerin dışında tutulacak.

Roma yönetimi ayrıca yeşil pasaportların kullanım alanını da oteller ve şehir içi toplu taşımayı da kapsayacak şekilde genişletti.