James Jones: "Biden'ın gelişi ilişkilerin önemini yansıtıyor"

Video: James Jones: "Biden'ın gelişi ilişkilerin önemini yansıtıyor"

Amerikan Türk Konseyi Başkanı Jim Jones, CNN TÜRK'e konuştu. Atlantik Konseyi Ekonomi ve Enerji Zirvesine katılmak için Türkiye'de bulunan ve Başkan Obama'nın bir dönem Ulusal Güvenlik Danışmanlığını da yapmış olan emekli general Jones, Biden'ın ziyaretini değerlendirdi, "ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın ziyareti ikili ilişkilerin önemini yansıtıyor" dedi. Ahu Özyurt'un sorularını yanıtlayan Jones, "İki dost arasında fikir ayrılığı olur, şu anda yapılmaya çalışılan ortak hedefe nasıl ulaşılacağını belirlemek" değerlendirmesinde bulundu.

Atlantik Konseyi ekonomi ve Enerji Zirvesine katılmak için Türkiye'de bulunan Başkan Obama'nın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı emekli general Jim Jones, Ankara'da yaptığı temasları "çok iyi ve verimli" diye nitelendirdi. "Irak ve Suriye konusunda öncelikler farklı olabilir ama hedef aynı" dedi.

Jones, "Bölgede tehlikeli bir süreçten geçiyoruz. Bölgeye dair yol ve yöntemlerimiz şu anda farklı ama ortak hedeflerimiz var. Başkan Yardımcısı Biden'ın gelişi de buraya ve Türkiye ile olan ilişkilere verdiğimiz önemi gösteriyor. Bölgeyi herkes çok yakından izliyor. İstanbul'daki bu enerji toplantısını da öyle. Bu bölgeye sadece diplomasi ya da güvenlik, askeri tedbirlerle istikrar gelmez. Ekonominin de güçlenmesi gerek. Biz biraz da bunun için Türkiye ve ABD iş dünyasının işbirliğinin gerekli olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

Amerikan Türk Konseyi Başkanı Jones, IŞİD tehdidini yorumlarken, "Biden bu görüş ayrılıklarını çözmek için geliyor" dedi. Jones, şunları söyledi:

"IŞİD devlet dışı bir aktör ama devlet gibi davranmaya çalışıyor. El Kaide'den en büyük farkı devlet yönetimini, alan kontrolünü de biliyor. 30 bin askeri olduğu tahmin ediliyor. Askeri müdahale ve koalisyonun bombardımanı ile bence sadece ilerlemesi durduruldu. Daha gerileme görmedik. Şimdi yapılması gereken, Irak ordusunu ve peşmergeyi güçlendirmek. Sadece çekildiler. Başkan Yardımcısı Biden bunun için geliyor bir anlamda. IŞİD herkes için tehdit. Bunun için daha fazla işbirliği lazım. Şu anda iki ülkenin askeri ve sivil liderleri arasındaki görüşmelerin odağında da bu var. Birlikte yapmalıyız bu işi."

James Jones, hala müzakere edilen füze savunma sistemi için de "Eski bir NATO Komutanı olarak diyebilirim ki, ittifakın temelinde uyumlu çalışabilirlik vardır. Karar elbette ülkenin kendisine aittir, ama Çin sistemi ile zorlanırız" şeklinde konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS