Japonya’da etkili olan tayfun hayatı felç etti.

Video: Japonya’da etkili olan tayfun hayatı felç etti.

Japonya'nın başkenti Tokyo tayfuna teslim oldu. Şiddetli rüzgarlar nedeniyle uçak ve tren seferleri iptal edildi. Bölge karanlığa gömüldü. 1 milyon yerleşim yeri elektriksiz kaldı. 390 bin kişi için de tahliye kararı çıktı. 1 kişi hayatını kaybetti, 30'un üzerinde kişi de yaralandı.

Tayfun özellikle, başkent Tokyo’yu etkisi altına aldı. Çok sayıda toplu taşıma aracı çalışamadı, durak ve istasyonlarda yoğun kalabalıklar oluştu.


Tayfun’un hızı, saatte 210 km’ye kadar çıktı. 100’ün üzerinde uçuş iptal edildi. Aşırı yağışlar su baskınlarına neden oldu, araçlar suyun içinde kaldı. Chiba ve Kanagawa bölgelerinde 1 milyon hanede elektrik kesintisi yaşandı.


Japonya Meteoroloji Ajansı, kıyı kesimlerde 10 metre yüksekliğe ulaşan dalgaların beklendiğini duyurdu. Yetkililer, Tokyoluları mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları konusunda uyardı. Ayrıca 390 bin kişi için tahliye kararı çıktı.


Tokyo, Rugby Dünya Kupasına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyordu. Kupa kapsamında, ülkeye yaklaşık 400 bin yabancı turist gelmesi bekleniyordu. Bu sayının tayfun nedeniyle düşeceği tahmin ediliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS