Japonya'ya "olimpiyat" baskısı

Japonya'ya "olimpiyat" baskısı

Japonya geçen yıl salgın sebebiyle ertelenen olimpiyatları bu yıl düzenlemekte ısrarcı. Ancak uzmanlara göre salgın devam ederken olimpiyatların düzenlenmesi felakete yol açabilir. Japonya ikinci bir ertelemeye karşı çıkıyor, uzmanlarsa uyarıyor: "Salgında olimpiyatları düzenlemek felakete yol açabilir."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Geçen yıl salgın sebebiyle ertelenen olimpiyat yarışlarının gelecek Temmuz ve Ağustos aylarında Japonya'nın başkenti Tokyo'da yapılması planlanıyor. Ancak dünyanın dört bir yanından hem Japon hükümetine hem de Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne bu işin ne kadar tehlikeli olabileceğine dair telefonlar yağıyor. Yetkililerse tüm önlemlerin alınacağını savunuyor. İptal ya da erteleme kararı almamakta ısrar ediyor.

Uzmanlarsa çok endişeli "Bu ısrar kumardan farksız. Mutasyonların yayılacağı büyük bir felakete yol açabilir" diyorlar. Tartışmalar sürerken Amerikan Dışişleri Bakanlığı da, Japonya'ya seyahat planı yapan vatandaşlarına, ülkedeki yeni koronavirüs salgını nedeniyle "seyahat etmeyin" uyarısı yaptı. Söz konusu tavsiyelerin ardından olimpiyatlara katılması beklenen Amerikalı sporcuların güvenli bir şekilde Tokyo'ya gidip gelmesi konusundaki hazırlıkların daha kapsamlı şekilde yapıldığı aktarıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı