Son Dakika

Joe Bıden'dan sonra kim aday olacak?

A A

29.11.2021 - 19:01 Son Güncelleme:

79 yaşındaki Joe Bıden, Amerika Birleşik Devletleri'nin en yaşlı başkanı. Amerika'da demokrat seçmene Bıden'ın yeniden aday olmaması durumunda kimi tercih edecekleri soruldu. İki aday öne çıktı, Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve eski Fırst Lady Mıchelle Obama...

Bir yanda Başkan Yardımcısı Kamala Harris diğer yanda Mıchelle Obama. Amerika'da demokrat seçmenler Joe Bıden'dan sonra beyaz Saray'da bir kadın görmek istiyor.

ABD’de 2024 Demokrat Parti adaylığı için bir anket yapıldı. Seçmenlere başkan Joe Bıden'ın yeniden aday olmaması durumunda kimi tercih edecekleri soruldu. Ankette Harris ve Obama, diğer tüm adayları solladı. 2024 için en fazla oyu toplayan isim Kamala Harris oldu. 2020 seçimleri için aday adayı olan Harris, Bıden'a karşı yarışta geri kalmış ve çekilmişti.

Harris ABD’nin ilk siyah ve kadın başkan yardımcısı olarak tarih yazdı. Harris'in başarısı ankete de yansıdı. Amerikan Başkan Yardımcısı oyların %13'ünü topladı.

Harris'in peşinden ise eski Fırst Lady Mıchelle obama geldi. Obama, 2017'den bu yana defalarca aday olmayacağını açıklamıştı. Ancak Fırst Lady'lik yaptığı dönemde çok popüler olan isim de ankete katılanlardan %10 oy topladı.

Harris ve Obama dışındaki adaylar ise %5'in üstüne çıkamadı.