Son Dakika

Johnson: O ifadeler için üzgünüm

A A

26.05.2021 - 12:16

İngiltere Başbakanı Boris Johnson 2018'de yazdığı bir makalede, burka ve peçe giyen Müslüman kadınları banka soyguncuları ve posta kutularına benzetmişti. Johnson, o ifadelerinin neden olduğu incinme ve kırgınlık için üzgün olduğunu açıkladı.

İngiltere’de, İslamofobi suçlamalarının incelendiği raporda Muhafazakar Parti ve Başbakan Boris Johnson eleştirildi. Johnson, üzgün olduğunu ifade etti.

Temmuz 2019’da Muhafazar Parti Lideri seçilen Johnson, Aralık 2019’da partisinin ayrımcılık iddialarını nasıl ele aldığına dair bir rapor hazırlanması talimatı vermişti.

2015-2020 yılları arasını inceleyen raporda, iktidardaki Muhafazakar Parti için "İslam karşıtı düşünce parti içinde bir sorun olmaya devam ediyor. Bu, partiye zarar veriyor ve toplumun önemli bir bölümünü yabancılaştırıyor." ifadesi kullanıldı.

Başbakan Johnson, İngiliz The Telegraph gazetesi için 2018’de bir makale kaleme almış, o makalede burka ve peçe giyen Müslüman kadınları “Banka soyguncuları” ve “Posta kutularına” benzetmişti.

Johnson o ifadeleri için, “Söylediğim şeylere karşı kırgınlık olduğunu biliyorum. İnsanlar benim konumumdaki bir kişinin işleri doğru yapmasını bekliyor. Ancak gazetecilikte dili özgürce kullanmamız gerekir. Bundan dolayı olan her kırgınlık için açıkçası üzgünüm. Bugün geçmiş yazılarımdaki rahatsız edici dilin bir kısmını kullanır mıydım? Artık Başbakan olduğuma göre kullanmam” yorumunu yaptı.

Irkçılık karşıtı “Hope not hate” isimli grup, Johnson’ın açıklamalarına tepki gösterdi. “Samimiyetsiz ve yapmacık” olduğunu savundu.