Johnson üzerindeki baskı artıyor

Johnson üzerindeki baskı artıyor

İngiltere Başbakanı Boris Johnson. Son haftalarda bizzat en yakın çevresinde yer almış kişiler tarafından hemen her gün basına sızdırtılan yeni haberlerle ciddi siyasi baskı altında. Tartışmalar parlamentoya da taşındı. Johnson, "tam kapanmadansa cesetlerin yığılmasını yeğlerim" dediği iddialarını yalanladı.

Günlerdir konutunun tadilatını kimin ödediğine dair suçlamalarla karşı karşıya kalan İngiltere Başbakanı Boris Johnson. Geçen sonbaharda koronavirüs vakalarının sayısı yeniden yükselişe geçtiği sırada, tekrar kapanmaya gitme ihtimalinin hararetle tartışıldığı bir toplantıda "üçüncü bir kapanma ilan edeceğime cesetlerin üst üste yığıldığını görmeyi yeğlerim" dedi mi demedi mi?

İngiltere şimdi de bu iddiayla çalkalanıyor. Muhalefet üstüne gidiyor, Johnson ise yalanlıyor. Daily Mail Gazetesi’nde ilk kez yayınlanan iddia daha sonra BBC ve ITV medya kuruluşları tarafından ve ayrı kaynaklara dayanılarak doğrulanmıştı. İngiltere salgın dolayısıyla geçen yılın ilkbaharında, sonbaharda ve bu yılın başlarında üç kez sıkı kapanma önlemleri ilan etmek zorunda kalmıştı.