Johnson’ın istifası sonrası Avam Kamarası karıştı

Johnson’ın istifası sonrası Avam Kamarası karıştı

İngiltere'de yeni başbakan kim olacak? Avam kamarasında hararetli tartışmaların ardından, iktidar partisi içerisindeki oylama sürüyor. İlk turu eski Maliye Bakanı Rishi Sunak 88 oyla önde kapattı. İngiltere'nin yeni başbakanı 5 Eylül’de belli olacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İngiltere'de siyasi kriz sürüyor. Başbakan Boris Johnson'ın istifası, Avam Kamarasında tartışmaların fitilini ateşledi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson Avam Kamarasında istifa açıklamasından sonra başı dik olarak görevinden ayrılacağını söyledi. Ancak Avam Kamarası Başkanı Sir Lindsay Hoyle, iki vekilin sürekli sözüne müdahale etmesi ve gerilim yaratması sonrası dışarı çıkmalarını istedi.

Avam Kamarası ofisinden yapılan açıklamada iki vekilin Kamara’dan 5 gün süreyle uzaklaştırıldığı ifade edildi. Kamaranın gündeminde iktidardaki Muhafazakar Partinin yeni lideri için seçimler de vardı. Partinin milletvekilleri arasında ilk oylama yapıldı ve liderlik yarışında ipi göğüslemeye çalışan altı aday kaldı. Eski Maliye Bakanı Rishi Sunak 88 oyla en çok milletvekilinden oy alan aday oldu. İhtiyaç duyulursa üçüncü tur oylamanın da 18 Temmuz Pazartesi günü yapılması planlanıyor. Son iki adayın 21 Temmuz Perşembe gününe kadar belirlenmesi hedefleniyor. Ardından yaklaşık 160 bin Muhafazakar Parti üyesi, iki isimden birinin parti lideri ve başbakan seçilmesi için oy kullanacak. Seçimin galibi 5 Eylül’de açıklanacak.

Polonya’da Nazi kurbanı 8 bin kişinin külleri bulundu

Polonya’da Nazi kurbanı 8 bin kişinin külleri bulundu