Son Dakika

Kabil'de Pakistan karşıtı gösteri

A A

07.09.2021 - 13:12 Son Güncelleme:

Afganistan'ın başkenti Kabil'de halk, Pakistan'a karşı protesto yaptı. "Pakistan Afganistan'dan defol" sloganlarının atıldığı gösteriye, Taliban militanları müdahale etti.

Yerel basının ve sosyal medya kullanıcılarının paylaştığı görüntülerde Taliban militanlarının havaya ateş açtığı görüldü. Pakistan Büyükelçiliği'nde başlayan eylem kısa sürede büyüdü. Binden fazla kişilik bir grup, Pakistan karşıtı sloganlar atarak Kabil sokaklarında yürüdü. Eylemin sebebi Pakistan'ın istihbarat servisi şefi Feyz Hamid'in hafta sonu Kabil'i ziyaret etmesiydi. Pakistan, Hamid'in büyükelçiyle bir araya gelmek için Kabil'e gittiğini söyledi. Ancak yerel basın, üst düzey Pakistanlı yetkilinin Taliban liderleriyle bir araya geldiğini iddia etti. Taliban militanlarının gösterileri takip eden basın mensuplarına müdahale ettiği ve ekipmanlarına el koyduğu da iddia edildi.

Öte yandan Taliban, ABD'nin Kabil Büyükelçiliği binasının dış cephesine kendi bayrağını çizdi. Büyükelçilik, ABD'nin Afganistan'daki diplomatik varlığının merkeziydi.