Kanada 1 milyon 80 bin göçmen alacak

Video: Kanada 1 milyon 80 bin göçmen alacak
<a class="in-news-link" href="/abd" target="_blank" title="ABD haberleri">ABD</a> ve birçok Avrupa ülkesinde <a class="in-news-link" href="/gocmen" target="_blank" title="göçmen haberleri">göçmen</a> karşıtlığı gitgide artarken, <a class="in-news-link" href="/kanada" target="_blank" title="Kanada haberleri">Kanada</a>'dan aksi yönde bir adım geldi. Kanada Parlamentosu, gelecek 3 yıl içinde 1 milyondan fazla göçmen kabul edeceklerini açıkladı.

ABD ve birçok Avrupa ülkesinde göçmen karşıtlığı gitgide artarken, Kanada'dan aksi yönde bir adım geldi. Kanada Parlamentosu, gelecek 3 yıl içinde 1 milyondan fazla göçmen kabul edeceklerini açıkladı.

Kanada Parlamentosu'nun duyurduğu karara göre, bu yıl içinde 350 bin, 2020 yılında 360 bin, 2021 yılında da 370 bin kişiye süresiz oturum izni verilecek.

Karara ilişkin, ülkenin Somali asıllı "Vatandaşlık ve göçmenlik bakanı" Ahmed Hussen konuştu. "Tarihimiz boyunca kabul ettiğimiz yeni kişilerle birlikte ülkemiz hepimizin keyif aldığı güçlü ve enerjik bir ülke haline geldi" dedi.

Hussen, söz konusu planın, Kanada'nın iş gücüne katkının yanı sıra, artan yaşlı nüfusu ve düşen doğum oranlarını dengelemeye de yardımcı olacağını söyledi.

Kanada alacağı göçmen sayısını her yıl artırmaya çalışıyor. Bunun arkasında, işgücü ihtiyacı ile yaşlılar ve emeklilerin finansmanını desteklemek için daha az insanın çalışacak olması var. 2035 yılına kadar 5 milyon Kanadalının emekli olacağı belirtiliyor. Ülkedeki nüfus artışı da tahminlerin gerisinde kaldı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS