Kanada'da "Özgürlük konvoyu" krizi

Kanada'da "Özgürlük konvoyu" krizi

Kanada neredeyse bir aydır aşı ve salgın önlemleri karşıtı kamyoncuların oluşturduğu "Özgürlük konvoyu" ile uğraşıyor. Başkent Ottowa'da sokakları geçilmez hale getiren kamyoncular, önlemlerin kaldırılmasını talep ediyor. Konvoya Eski Amerikan başkanı Donald Trump'tan da destek geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

9 Ocak’ta aşı ve salgın önlemleri karşıtları tarafından başlatılan ve Kanada’yı esir alan "özgürlük konvoyu" şimdi de Amerikan sınırına dayandı. Önlemlerin kaldırılmasını talep eden kamyoncular, ABD’ni Detroıt şehri ile Kanada’nın Wındsor şehrini bağlayan köprüyü kapattı.

Özgürlük konvoyunun büyük bir kısmı, Kanada’nın başkenti Ottowa'nın sokaklarını işgal etmiş durumda. Ottowa polisi, eylemin bitmesi için kamyonculara dışarıdan benzin ve yiyecek temin edilmesini yasakladı. Kamyoncular ise eylemlerine devam etmekte kararlı.

Kanada Başbakanı Justın trudeau, eylemlerin bitmesi gerektiğini söyledi. Başbakan, "Kanadalıların protesto hakkı var ve bunu hep koruyacağız. Ancak kimsenin ekonomimizi, demokrasimizi ve vatandaşların gündelik yaşamını engellemeye hakkı yok" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kanadalı aşı karşıtı kamyoncu konvoyuna ABD’nin Eski Başkanı Donald Trump'tan da destek geldi.