"Kapalı Maraş" açılıyor

Video: "Kapalı Maraş" açılıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, 45 yıldır hayalet şehir olarak anılan Kapalı Maraş'ın açılması için çalışmalara hız verdi. Envanter çalışması için hazırlık yapan ekip, bölgeye bugün giriş yapacak.

Bir dönemin turizm ve eğlence merkezi olan Kapalı Maraş, 45 yıl sonra yeniden açılıyor. KKTC Hükümeti, hayalet şehri yeniden ayaklandıracak çalışmalara hız verdi. Bölgeye yarım asır sonra ilk kez bir ekip girecek.

Uluslararası alanda faaliyet gösteren isimlerden oluşturulan ekip, kapsamlı bir bilimsel envanter çalışması yapacak.

Envanter, Kapalı Maraş'taki tapu kayıtları, taşınır ve taşınmaz mülklerin durumunu ortaya koyacak.
Vakıf mallarının saptanması, altyapının durumu, çevre açısından risk taşıyan unsurlar gibi hususları içerecek.

Çalışma ekibi ardından, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile bölgede öğle yemeğinde bir araya gelecek ve son değerlendirmeler gözden geçirilecek.

Envanter çalışması bittikten sonra, bölgenin 'askeri' değil, 'sivil' statü haline çevrilmesi için çalışmalar yapılacak. Bunun için bir yasa tasarısı hazırlanacak ve Meclis'ten geçirilecek.

Ekipten önce KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan da bölgede genel bir inceleme yaptı.

Özersay, bölgenin askeri statüsünün sivil statüye çevrilmesi konusunda, "Mesele idarî statü değildir. Mantık yanlıştır" dedi. Kapalı Maraş'ın KKTC'nin parçası olduğunu söyledi.

Özersay, Rum Lider Nikos Anastasiadis'in, Kapalı Maraş konusunda iki taraf arasında Teknik Komite Kurulmasını talep etmesine ise tepki göstererek, "Kapalı Maraş'ta Rum Liderliği muhatabımız değil" dedi.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Kapalı Maraş'ın Rumlara iadesinin söz konusu olmayacağının altını çizmişti.

KKTC'nin Gazimağusa şehrine bağlı olan Maraş, 1974'te Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin aldığı karar uyarınca hem yerleşime hem de iskâna kapatılmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS