Kaşıkçı cinayetinde rol alan isimler cezasız kaldı

Video: Kaşıkçı cinayetinde rol alan isimler cezasız kaldı

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğunda barbarca öldürülmesiyle ilgili, Riyad'da görülen davada karar açıklandı. Ancak cinayetin baş sorumluları olarak gösteriler üst düzey isimlerin ceza almaması büyük tepki çekti. Peki kimdi o üst düzey isimler?

Suudi Arabistan Başsavcılığı, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda Ekim 2018'de vahşice öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı Davasının tamamlandığını duyurdu.

Davada yargılanan 11 sanıktan 5 kişinin idamına, cinayetin üstünü örtmekle suçlanan 3 kişinin ise toplam 24 yıl hapsine hükmedildi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'a yakın üst düzey isimlerin serbest bırakıldı.

Kraliyet danışmanı Suud El-Kahtani, eski istihbarat başkan yardımcısı Ahmed Asiri ve Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed El-Uteybi'ye herhangi bir suçlama yöneltilmedi.

Kahtani ve Uteybi, Kaşıkçı cinayetindeki sorumlulukları nedeniyle ABD'nin yaptırım listesine aldığı 17 Suudi Arabistan vatandaşı arasında yer alıyor. Ahmet Asiri de Kaşıkçı cinayetinin ardından görevden alınmıştı.

Cemal Kaşıkçı'nın geçen yıl ülkesinin İstanbul Konsolosluğunda öldürülmesinin ardından, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'ın eski danışmanı Suud El-Kahtani'nin, cinayet planının en önemli isimlerinden biri olduğu ortaya çıkmıştı.

Kaşıkçı için infaz timine "Bana onun kafasını getirin" dediği iddia edilen Kahtani hakkında uluslararası basında İstanbul'a gönderilen suikast timini denetlediği ve aynı zamanda ekibin İstanbul'daki lideriyle doğrudan iletişim halinde olduğu şeklinde çok sayıda haber yer almıştı.

Kahtani, cinayet skandalının patlak vermesi üzerine görevden alınmış ve hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da Kahtani hakkında ''Tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme'' suçundan yakalama kararı çıkarmıştı.

Eski istihbarat başkan yardımcısı Ahmed Asiri, kendi başına taktik kararlar alabilecek güce ve konuma sahip biri olarak gösteriliyor. Ancak Kaşıkçı olayındaki rolü henüz tam olarak bilinmiyor.

New York Times'da yer alan bir haberde, Asiri'nin Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'a getirilerek, sorgulanması için Veliaht Prensi Muhammed'den sözlü yetki aldığı öne sürüldü.

Reuters Haber Ajansına konuşan üst düzey Suudi bir yetkili de hükümetin yurt dışında yaşayan muhalif isimleri ülkeye geri getirmeyi amaçlayan bir girişim başlattığını ve Asiri'nin de bu kapsamda Kaşıkçı için 15 kişilik bir heyet oluşturduğunu söyledi.

Habere göre, Asiri, Londra'da birlikte çalıştıkları dönemden Kaşıkçı'yı tanıyan Kahtani'den yardım istedi ve Kahtani de ikna görüşmelerini yapmak üzere güvendiği danışmanlarından biri olan Mahir Mutreb'i görevlendirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS