Kasım Süleymani'nin cenaze töreninde tepki çeken detay

Video: Kasım Süleymani'nin cenaze töreninde tepki çeken detay

Dünya dün sabah, büyük, sarsıcı, son derece kritik bir ölüm haberi aldı. Amerika, İran'ın ünlü komutanı Ortadoğu'nun en kilit isimlerinden Kasım Süleymani'yi öldürdü. İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, Bağdat'ta Irak'taki Şii Milis grup Haşdi Şabi'nin ikinci komutanı Ebu Mehdi El-Mühendis ile birlikte öldürüldü. Konvoyları hava saldırısıyla hedef alındı. Bugün Irak’ta binlerce kişinin katıldığı cenaze törenleri vardı. Kalabalık öfkeliydi. Süleymani’nin cenazesinin Amerikan markası pickup ile taşınması ise sosyal medyada gündem oldu. Birçok kişi fotoğraflar paylaşarak buna tepki gösterdi.

Hem öfke hem de yas vardı. ABD tarafından öldürülen İranlı General Kasım Süleymani için cenaze töreni düzenlendi. Tören, Süleymani'nin öldürüldüğü Irak'ın başkenti Bağdat'taydı. Bağdat’ın merkezi Cadiriye’deki cenaze törenine binlerce kişi katıldı. Sivillerin yanı sıra, yakın zamanda istifa eden Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ve hükümet yetkilileri vardı.


Saldırıda Haşdi Şabi’nin başkan yardımcısı Ebu Mehdi El-Mühendis de öldürülmüştü. Şii Milis gücü Haşdi Şabi komutanları ve yüzlerce Milis de törendeydi. Cenaze töreninde sık sık "Amerika’ya ölüm" ve "israil’e ölüm" ile "En büyük şeytan amerika" sloganları atıldı.


ABD'nin düzenlediği suikastle hayatını kaybeden Süleymani’nin cenazesi’nin Amerikan markası pickup ile taşınması ise sosyal medyada gündem oldu. Birçok kişi fotoğraflar paylaşarak buna tepki gösterdi.


Bağdat'tan sonra cenazeler Kerbela'ya gönderildi. Burada da binlerce kişi Süleymani için sokaklardaydı.


Cenazeler Kerbela'nın ardından Necef'e, oradan da da Tahran'a yollanacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS