Kasım Süleymani'nin vurulduğu an yayınlandı

Video: Kasım Süleymani'nin vurulduğu an yayınlandı

İranlı general Kasım Süleymani'nin vurulma anı yayınlandı. Amerikan medyasına göreyse Amerikan Başkanı Trump, suikast kararını saldırıdan çok kısa süre önce aldı.

İran'ın en önemli isimlerinden biri böyle öldürüldü. Ortadoğu'yu karıştıran İranlı general Kasım Süleymani, suikastına dair yeni bir görüntü yayınlandı. Irak Ahad televizyonununa göre video, Bağdat Havaalanı'ndaki bir güvenlik kamerasına ait. Ve görüntülerde Süleymani'nin konvoyu vuruluyor. Videoda bir aracın alev topuna döndüğü görülüyor.


Amerika'nın füze saldırısında Süleymani ile birlikte 7 kişi ölmüştü. Amerikan haber sitesi Bloomberg, o saldırının ayrıntılarına ulaştı. Sitenin üst düzey ABD'li yetkililere dayandırdığı haberine göre, Amerikan Başkanı Donald Trump, Aralık sonunda Irak'taki Amerikan askeri üssüne düzenlenen ve bir Amerikalı subayın ölmesiyle sonuçlanan saldırıdan sonra İran'a misilleme kararı aldı. Danışmanlarına Kasım Süleymani'ye hava saldırısı düzenlenmesi için çalışma yapma talimatı veren Trump, bu operasyon için ulusal güvenlik danışmanı Robert O'Brien, dışişleri bakanı Mike Pompeo ve başkan yardımcısı Mike Pence'i görevlendirdi. Süleymani'yi vurma planları korumalı iletişim kanalları üzerinden istişare edildi ve bu nedenle Beyaz Saray'daki diğer yetkililer Süleymani'ye hava saldırısı düzenleme planlarından haberdar değildi.


Bloomberg'e konuşan kaynaklardan biri, Amerikan askerlerin Süleymani'yi doğrudan takip etmediğini, Trump'ın İranlı generali vurma emrini Süleymani'nin Bağdat Havaalanı'nda olduğunun tespit edilmesi sonrası verdiğini vurguladı. Diğer iki kaynak ise Beyaz Saray'ın Süleymani'nin Bağdat'a varacağı saati bildiğini ve uçağını takip ettiğini söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS