None

Kasırganın vurduğu Bahamalar'daki tablo dehşet verici

A A

05.09.2019 - 14:32 Son Güncelleme:

Gelmiş geçmiş en büyük ikinci Atlas Okyanusu kasırgası Dorian... Bahamalar'dan sonra ABD'nin doğu kıyılarına ulaştı. Güney Carolina'nın Charleston bölgesinde etkisini göstermeye başladı. Kasırganın hafta sonu vurduğu Bahamalar'daki tablo ise dehşet verici. Ölü sayısı 7'den 20'ye yükseldi. Birleşmiş Milletler, bölgedeki 70 bin kişinin acil insani yardıma ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Bahamalar'ı vuran Dorian Kasırgası ABD'ye ulaştı. Georgia eyaletinin doğusundan kuzeydoğuya ilerleyen kasırga, Güney Carolina'nın Charleston bölgesinde etkisini yavaş yavaş göstermeye başladı. Kasırganın şiddeti yeniden kategori 2'den kategori 3'e çıktı. Rüzgarın hızı saatte 177 km'ye ulaştı. ABD Ulusal Kasırga Merkezi Florida, Georgia, Kuzey ve Güney Carolina ile Virgina kıyılarında 'ölüm tehlikeleri yaşanabileceği' uyarısını yaptı.

Uyarıda Alabama eyaletine yer verilmedi. Oysa Amerikan Başkanı Donald Trump, hafta sonu paylaştığı mesajlarda kasırganın Alabama'yı da vuracağını iddia etmiş, Meteoroloji Dairesi ise "Alabama Dorian'dan hiç etkilenmeyecek" diyerek başkanı yalanlamıştı. Ancak bu açıklamaya rağmen Trump, Beyaz Saray'daki brifinge keçeli kalemle kasırganın olası etki alanına Alabama'nın da dahil edildiği bir haritayla çıktı. Haritayı kimin hazırladığı sorularına ise "Bilmiyorum" diye yanıt verdi.

Dorian Kasırgası'nın ABD kıyılarına ulaşmadan önce hafta sonu vurduğu Bahamalar'da ortaya çıkan manzara ise bu.

Kurtarma ekipleri, kasırgadan yerle bir olan Bahamaların kuzey bölgelerinde arama çalışmalarına başladı. Başbakan Hubert Minnis bazı bölgelerin 'yok olduğunu' söyledi. Kasırganın etkisini gösterdiği bölgelerde ölenlerin sayısı da 20'yi geçti.

Birleşmiş Milletler, Bahamalar'da 70 bin kişinin gıda ve temiz içme suyu gibi acil insani yardıma ihtiyaç duyduğunu bildirdi.