"Kediler iş başında"

"Kediler iş başında"

Amerika Birleşik Devletleri'nin Chıcago kentinin başı farelerle dertte... Kent, fareye karşı en çok ilaçlama yapılan bölge olunca alternatif yollara başvuruldu. Chıcago 'da barınakta ve evde durmayan kediler fareleri yakalamak için görevlendirildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amerika Birleşik Devletleri'nin Chıcago kenti altıncı Kefare istilasına karşı en çok ilaçlama yaptıran bölge oldu. Bir barınak 2021’de “kediler iş başında” isimli bir proje geliştir ve kedilerin fare sorununa çözüm olması için harekete geçti.

Proje kapsamında, sokaktan kurtarılan ancak bir ev ya da barınakta yaşamaya adapte olamayan kediler önce kısırlaştırılıyor daha sonra ise farelerin istila ettiği bina ve iş yerlerine gönderiliyor.

Farelerden mustarip olan şehir sakinleri ise kedileri mülklerinde iş almaları halinde onlara yemek, su ve uyuyacak bir yer vermekle yükümlü oluyor. Böylece hem bölge sakinleri farelerden kurduruluyor hem de kediler sahiplendiriliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yetkililer projenin başladığı 2012 yılından bu yana binden fazla kedinin fare avcısı olarak görevlendirildiğini açıkladı.