Keşmir'de tansiyon yüksek

Video: Keşmir'de tansiyon yüksek

Hindistan ve Pakistan arasındaki tartışmalı Keşmir bölgesinde tansiyon yeniden yükseldi. Çıkan çatışmalarda, 5 Hindistan, 3 Pakistan askeri hayatını kaybetti.

Keşmir'de tansiyon düşmüyor. Pakistan ve Hindistan arasında yine çatışmalar yaşandı. Hindistan güçleri, iki ülkeyi ayıran kontrol hattında ateş açtı. 
Pakistan ordusu ise karşılık verdi. Çıkan çatışmalarda her iki taraftan da askerler hayatını kaybetti. Kontrol hattındaki gerilim, Hindistan’ın kendi hakimiyeti altındaki Cammu Keşmir bölgesinin, özel statüsünü kaldırmasının ardından yükseldi. 

Hindistan Başbakanı Modi, Cammu Keşmir ile ilgili kararının arkasında durdu. Bu hamlenin, Hindistan’ı eski görkemine kavuşturacağını söyledi. Pakistan Başbakanı İmran han ise uluslararası topluma çağrıda bulundu. Bosnalı Müslümanların Sırp güçlerince katledildiği Srebrenitsa'ya atıfta bulunan han “Dünya, Hindistan işgali altındaki Keşmir’de Müslümanlara yönelik benzer bir diğer katliam ve etnik temizliğe sessizce tanıklık mı edecek?" dedi. 


Keşmir vadisinin, Pakistan hakimiyeti altındaki kısmındaysa, Modi karşıtı protestolar vardı. Bölgenin başkenti Muzafferabad'da toplanan Keşmirliler, vadinin diğer yanındaki, Cammu Keşmir'in otonom yapısının kaldırılmasını kınadı. 

Hindistan, yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir’e ayrıcalık tanıyan anayasa maddesini iptal ederek bölgenin otonom yapısını ortadan kaldırmıştı. Böylece Keşmir’in bir anayasaya sahip olmak ve kendini dışarıya karşı savunmak gibi hakları alınmıştı. 

Keşmir, Pakistan, Hindistan ve Çin’in arasında yer alıyor. 
Yaklaşık 220 bin kilometrekarelik alana kurulan Keşmir Hindistan’ın 1947'deki bölünmesinden bu yana Hindistan ve Pakistan arasında paylaşılamıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS