KKTC'den Maraş adımı

Video: KKTC'den Maraş adımı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, önemli bir karar aldı. 45 yıldır kapalı olan Maraş kentinde envanter çalışması yapılacak.

Kararı KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay açıkladı. Özersay, kente uzman bir ekibin girerek, envanter çalışması yapacağını duyurdu.


KKTC Başbakan Yardımcısı, konunun Bakanlar Kurulu'nda görüşüldüğünü söyledi. Hukuken askeri bölge statüsündeki noktada, çalışma yapılabilmesinin yollarının görüşüleceğini belirtti.


Demirören Haber Ajansı'nın haberine göre, Kapalı Maraş'ın statüsünün netleşmesi için Lefkoşe ve Ankara birlikte hareket etme kararı aldı. Buna göre, KKTC'den uzman bir ekip Maraş'a girecek,
Taşınır ve taşınmaz mülklerin listesini çıkaracak. Ortaya çıkacak bilimsel rapor eşliğinde açıklama yapılacak.


Şimdilerde hayalet şehir olarak anılan Maraş, Akdeniz'in Las Vegas'ı olarak biliniyordu. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararıyla, hem yerleşime hem de iskâna kapatılmıştı. Maraş'ta 1974 öncesinde, oteller ve eğlence merkezleri vardı. Rum turizminin yüzde 58'i bu bölgedeydi. Kentin eski haline dönmesi için yaklaşık 10 milyar dolarlık yatırım yapılması öngörülüyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS