None

Kongo'da cinsel istismar skandalı

A A

29.09.2021 - 14:23

Dünya Sağlık Örgütü, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde yardım çalışanlarının bölge sakinlerine cinsel istismarda bulunduğu iddialarına ilişkin raporunu yayınladı. Raporda 21'i DSÖ çalışanı olmak üzere toplam 83 şüpheli tespit edildi.

"Üç noktada hızla harekete geçmeliyiz. Öncelikle mağdurlara destek, koruma ve adalet sağlamalıyız. İkinci olarak yönetim ve işe alma süreçlerini gözden geçirmeliyiz. Son olarak da yapılarımız ve kültürümüzde topyekûn reforma gitmeliyiz." Bu sözler, Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus'a ait.

DSÖ, ebola salgınıyla mücadele için Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne gönderilen çalışanların kadınlara cinsel istismarda bulunduğu iddialarını araştırmak üzere 2020'de bir komisyon kurmuştu. Komisyonun raporunda 2018-2020 yılları arasında Kongo'da 83 yardım çalışanının kadınlara cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı. Şüphelilerden 21'nin ise dünya sağlık örgütü'ne çalıştığı belirtildi. Ghebreysus, raporda belirtilen isimlerin sözleşmelerinin feshedildiğini açıkladı. İstismar mağdurlarından özür diledi. "Sizi korumak ve size hizmet etmek için görevlendirilen DSÖ Çalışanlarının size yaptıkları şey için çok özür dilerim. Bu olayın yol açtığı ızdırap için özür dilerim. Bu acıyı komisyona yaşadıklarınızı anlatırken yeniden hissetmek zorunda kaldığınız için özür dilerim" dedi.

Kongo'daki kadın hakları savunucuları DSÖ'nün raporunu "olumlu bir adım" olarak karşıladı ancak "devamı gelmeli" dedi.