Körfez krizi çözüldü | Video

Körfez krizi çözüldü | Video

Riyad'daki zirveden beklenen sonuç çıktı. Körfez ülkeleri arasındaki kriz çözüldü. 3.5 yıldan sonra, Arap ülkeleri Katar'la diplomatik ilişkileri yeniden kurmak için anlaştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

41. Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi'nde krizin 2 tarafı, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn ve bu ülkelerin ambargosuna uğrayan Katar uzlaştı. Arap liderler sonuç bildirgesini imzaladı.

Taraflar arasında dondurulan tüm diplomatik ilişkiler canlanacak, hava sahaları yeniden açılacak, uçuşlar başlayacak.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, zirvede bağları yeniden tesis etmek için anlaşmanın uygulanmasını garanti edecek "Siyasi irade ve iyi niyet" olduğunu söyledi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı da, Suudi Arabistan'ın başkenti'nde yapılan zirvede varılan,
İş birliği anlaşmasına Kahire'nin de imza attığını duyurdu. "Mısır dörtlü Arap ülkeleri ile Katar arasında varılan uzlaşmayı önemsiyor" açıklaması yapıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye, İran, Filistin, Lübnan, Yemen, Sudan ve Almanya'dan anlaşmaya destek geldi. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, sosyal medyada paylaştığı mesajda, "Baskı ve zorbalığa karşı gösterdiği cesurca direnişteki başarısı dolayısıyla Katar'a tebrikler" ifadesini kullandı.

Arap ülkelerine de "İran ne düşman ne de tehdittir" diyen Zarif, Amerikan Başkanı Trump'ı işaret ederek, "Pervasız patronunuz giderken günah keçisi aramaya son verin." dedi.