hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika aşı haberleri... "Koronavirüs aşısı dinen uygun" | Video

  Dünya Müslüman Alimler Birliği de "Aşı konusunda doktorlara güvenin" dedi. Birlik, uzman doktorların onayından geçen yeni tip koronavirüs aşısının dinen uygun olduğu yönünde fetva verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Yeni tip koronavirüs aşısı dinen uygun mu?" diye endişe duyanların dikkatine. Dünya Müslüman Alimler Birliği bu konuda açıklama yaptı.

  Birlik, uzman doktorların onayından geçen yeni tip koronavirüs aşısının dinen uygun olduğu yönünde fetva verdi.

  Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Muhyiddin El-Karadaği, yaptığı yazılı açıklamada, koronavirüs aşısı konusunda doktorlara güvenmenin zorunlu olduğunu vurguladı.

  Alman şirketi "Pfizer-BionTech" başta olmak üzere koronavirüs aşılarıyla ilgili çok sayıda soru aldığını belirten Karadaği, "Tıp camiası, bu aşının belirli bir grup ve kişiler için gerekli olduğuna karar verirse bu, akıl ve beden sağlığının korunması ve salgının yayılmasının önlenmesi açısından dini açıdan da kabul görür." ifadesini kullandı.

  Hazreti Peygamber'in "İslam'da zarar vermek ve zarara zararla karşılık vermek yoktur." hadisine dayanarak salgın durumunda tedavinin gerekli olduğu yönünde kararlar bulunduğuna değinen Karadaği, fetvaların da ancak ilim ehli tarafından verilebileceğini kaydetti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Karadaği, fetvanın, uzman makamların aşıya onay vermesi, faydasını ve tesirini kanıtlamasına bağlı olacağını, burada da tamamen faydalı olması değil, faydasının ağır basması şartının aranacağını belirtti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow