hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kral Charles’tan taç giyme provası... Hazırlıklar son aşamada

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  İngiltere'nin başkenti Londra, kral 3. Charles'ın taht giyme törenine hazırlanıyor. Provalar tüm hızıyla sürerken, İçişleri Bakanlığı monarşi karşıtlarının tören günü belli şartlarda protesto düzenlemesine izin verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İngiltere'de taç giyme törenine çok az kaldı. 6 Mayıs’ta yapılacak törenin geçit töreni provası yapıldı. Provada gözler Kraliçe Elizabeth’in vefatının ardından tahta geçen 3. Charles'taydı. İngiliz basını kralın rahat göründüğüne vurgu yaptı.

  Törenin gerçekleşeceği hafta sonunda Kral’ın tahta çıkışı coşkuyla kutlanacak. Aralarında Katy Perry, Lionel Richie ve Andrea Bocelli'nin bulunduğu pek çok sanatçı konser verecek.

  PEKİ YA KRALİYET KARŞITLARI?

  Taç giyme töreni monarşi karşıtlarının tepkisinin odağında. İçişleri Bakanlığı açıklama yaparak tören sırasında eylem yapılmasına izin verildiğini duyurdu. Eylemlere izin verilse de bu kısıtlamalar olmayacağı anlamına gelmiyor.

  Otoyol, tren yolları gibi altyapıyı hedef alanlar 12 ay, kendini bir yere zincirleyenlerse 6 aylık ceza alacak. Londra'daki törende 12 bin polis görev yapacak.

  İngiliz milletler topluluğunun 12 ülkesinin yerel temsilcileri de Kral Charles'a mektup yazdı. Mektupta Kral Charles kraliyet tarafından yapılan ‘yüzyıllardır süren ırkçılık’ ve ‘soykırım mirası’ için bir an önce özür dilemeye çağırıldı.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow